VIDEO | Liverpool s-a calificat cu emoții în finala Campionatului Mondial al Cluburilor

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 18 decembrie 2019, ora 21:36,
firmino
firmino

Liverpool s-a calificat în finala Campionatului Mondial al Cluburilor, grație unui gol înscris în minutul 90+1! Campioana Europei a avut probleme mari cu echipa mexicană Monterrey, deținătoarea Ligii Campionilor CONCACAF.

La Doha, Liverpool a deschis scorul în minutul 12, prin Naby Keita.

Mexicanii au egalat imediat. Funes a fost pe fază după ce portarul Alisson a respins o minge în față.

În repriza a doua, ambele echipe și-au creat ocazii importante de a înscrie. Pe final de meci, Liverpool a trebuit să se confrunte cu apărarea supraaglomerată a mexicanilor.

În cele din urmă, Roberto Firmino, trimis pe teren în minutul 85, a înscris în minutul 90+1 și i-a dus pe englezi în finala competiției.

În finala Campionatului Mondial al Cluburilor, Liverpool va întâlni echipa braziliană Flamengo, campioana Americii de Sud.

Marţi, Flamengo a câștigat cu 3-1 duelul cu Al-Hilal, campioana Asiei, echipa antrenată de Răzvan Lucescu.

Finala Campionatului Mondial al Cluburilor va avea loc sâmbătă, de la ora 19:30, iar meciul pentru locul trei, Monterrey – Al Hilal, se va juca tot sâmbătă, de la ora 16:30.