VIDEO BLOG | Liverpool câștigă Liga Campionilor! ‘Cormoranii’ sărbătoresc la Madrid

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 01 iunie 2019, ora 21:50,
liverpool-bucurie

UPDATE 23:58 Final de meci! Liverpool a câștigat trofeul european pentru a șasea oară în istorie.

UPDATE 23:54 Ocazie pentru Tottenham! Son a șutat plasat, la colțul lung, din colțul careului, dar portarul Alisson a respins mingea în corner.

UPDATE 23:48 GOOOL pentru Liverpool! 2-0! Divock Origi a înscris cu un șut plasat, în plasa laterală.

UPDATE 23:46 Ocazie pentru Tottenham! Lovitură liberă executată de către Eriksen de la marginea careului, dar portarul Alisson a respins mingea în corner.

UPDATE 23:44 Ultima înlocuire la Tottenham. Dele Alli i-a lăsat locul pe teren lui Fernando Llorente.

UPDATE 23:41 Dublă ocazie pentru Tottenham! Dele Alli și Lucas Moura au fost aproape de gol, dar portarul Alisson s-a opus.

UPDATE 23:33 A doua înlocuire la Tottenham. A intrat Eric Dier în locul lui Moussa Sissoko.

UPDATE 23:31 Ocazie pentru Liverpool! James Milner a șutat de la marginea careului, dar mingea a trecut milimetric pe lângă bară.

UPDATE 23:25 Prima schimbare făcută de către Mauricio Pochettino. Lucas Moura a intrat în locul lui Harry Winks.

UPDATE 23:23 A doua înlocuire la Liverpool. James Milner a intrat în locul lui Georginio Wijnaldum.

UPDATE 23:17 Prima înlocuire la Liverpool. Roberto Firmino a ieșit și a intrat Divock Origi.

UPDATE 23:02 A început repriza a doua. Nicio schimbare în cele două echipe.

UPDATE 22:55 Foarte mulți fani consideră că acestea au fost cele mai bune momente ale primei reprize. ?

UPDATE 22:48 Finalul primei reprize! Tottenham – Liverpool 0-1 (Salah 2′ – penalty)

UPDATE 22:41 Ocazie pentru Liverpool! Andrew Robertson a șutat în forță din afara careului, dar portarul Hugo Lloris a respins mingea de sub bara transversală! Corner pentru ‘cormorani’.

UPDATE 22:40 Mohamed Salah (26 de ani) este primul egiptean care înscrie într-o finală de Liga Campionilor.

UPDATE 22:35 Puține ocazii de gol până acum. Raportul șuturilor pe poartă este 1-0 pentru Liverpool.

UPDATE 22:20 Moment amuzant la Madrid! O tănără a intrat pe teren, îmbrăcată doar în costum de baie. Partida a fost întreruptă.

UPDATE 22:12 Penalty-ul primit de Liverpool după 22 de secunde este cel mai rapid din istoria Ligii Campionilor. Arbitrul Damir Skomina a avut nevoie de confirmarea din partea sistemului VAR.

Precedentul record era 1 minut și 45 de secunde: Johan Micoud (Bremen 5-1 Panathinaikos) 07/12/2005.

UPDATE 22:05 GOL pentru Liverpool! 1-0! Mohamed Salah a transformat lovitura de la 11 metri.

UPDATE 22:03 Penalty pentru Liverpool, după doar un minut de joc! Sissoko a comis un henț în careu.

UPDATE 22:00 S-a păstrat un moment de reculegere în memoria lui Jose Antonio Reyes, decedat astăzi într-un accident rutier.

UPDATE 21:40 Iată imnurile celor două echipe care se vor auzi pe arena din Madrid.

UPDATE 21:30 Sami Hyypia, fost fundaș la Liverpool, este convins că Tottenham va pierde la scor finala din această seară.

UPDATE 20:50 Iată echipele de start alese de către Mauricio Pochettino și Jurgen Klopp:

UPDATE 20:43 Cele două echipe au ajuns la stadionul ‘Wanda Metropolitano’ din Madrid.

UPDATE 20:45 Hugo Lloris și Alisson Becker sunt considerați printre cei mai buni portari din lume în acest moment.

Lloris este campion mondial cu Franța și căpitanul lui Tottenham. Alisson este al doilea cel mai scump portar din lume.

UPDATE 20:30 Tenismena daneză Caroline Wozniacki (locul 13 WTA) este mare fan Liverpool și le-a transmis un mesaj special ‘cormoranilor’ înaintea finalei.

UPDATE 19:30 Liverpool are în palmares 5 trofee în Cupa Campionilor Europeni/Liga Campionilor. Iată lista tuturor echipelor câștigătoare:

UPDATE 19:00 Fanii lui Liverpool au creat o atmosferă fantastică pe străzile din Madrid și sunt siguri că vor sărbători după disputarea finalei.

Tottenham Hotspur şi Liverpool se vor înfrunta în această seară de la ora 22:00, pe stadionul Wanda Metropolitano din Madrid, în finala Ligii Campionilor. ‘Cormoranii’ sunt favoriții specialiștilor și nu au fost învinși de către londonezi în acest sezon de Premier League.

Este doar a doua finală între două echipe engleze din istoria Ligii Campionilor.

Liverpool joacă a doua finală consecutivă, după ce anul trecut a fost învinsă cu 3-1 de Real Madrid. Tottenham a ajuns în premieră în ultimul act al competiţiei europene.

Arena ‘Wanda Metropolitano’, renovată în 2017, este stadionul de casă al echipei Atletico Madrid și poate găzdui aproximativ 67.000 de spectatori.

Tottenham s-a calificat cu emoții din faza grupelor, fiind la egalitate de puncte cu Inter Milano. În grupa B, londonezii au mai jucat cu Barcelona și PSV.

Liverpool a stat până la ultimul meci din grupe pentru a obține calificarea în fazele eliminatorii. ‘Cormoranii’ au învins Napoli cu 1-0 și au mers mai departe din grupa C, câștigată de PSG.

Din optimi până în finală, Tottenham le-a eliminat pe Borussia Dortmund (3-0, 1-0), Manchester City (1-0, 3-4) și Ajax Amsterdam (0-1, 3-2).

Momentul emblematic pentru Spurs rămâne revenirea fabuloasă de la Amsterdam. Condusă la pauză cu 2-0 (3-0 pe ansamblul ambelor manșe), echipa lui Mauricio Pochettino a revenit și a câștigat cu 3-2, grație unui hat-trick al lui Lucas Moura. Ultimul gol a fost marcat în minutul 90+6!

După faza grupelor, Liverpool a trecut de Bayern Munchen (0-0, 3-1), FC Porto (2-0, 4-1) și FC Barcelona (0-3, 4-0).

Echipa lui Jurgen Klopp va rămâne în istoria Ligii Campionilor pentru meciul impecabil de pe Anfield cu Barcelona.

Meciul va fi arbitrat de o brigadă din Slovenia, cu Damir Skomina la centru, Jure Praprotnik şi Robert Vukan, arbitri asistenţi. Arbitru video va fi olandezul Danny Makkelie, iar al patrulea oficial a fost desemnat spaniolul Antonio Mateu Lahoz.

Echipele probabile:

Tottenham: Lloris – Trippier, Alderweireld, Vertonghen, Rose – Winks, Sissoko – Eriksen, Alli, Son – Kane. Antrenor: Mauricio Pochettino.

Liverpool: Alisson Becker – Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson – Fabinho, Henderson, Wijnaldum – Salah, Firmino, Mane. Antrenor: Jurgen Klopp.