VIDEO BLOG | Ajax Amsterdam a făcut primul pas spre finala Ligii Campionilor! Victorie meritată cu Tottenham

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 30 aprilie 2019, ora 21:24,
van de beek
van de beek

UPDATE 23:57 Final de meci! Ajax învinge Tottenham cu 1-0, grație reușitei lui Donny van de Beek din minutul 15.

Returul se va juca pe 8 mai, la Amsterdam.

UPDATE 23:50 Meci foarte slab făcut de Tottenham, care a trimis un singur șut pe spațiul porții adverse! Fără Kane și Son, atacul londonezilor a fost modest.

UPDATE 23:40 Tottenham a epuizat schimbările. Davies și Foyth au intrat în locul lui Rose și Trippier.

UPDATE 23:38 Ocazie mare pentru Ajax! David Neres a preluat o pasă bună în interiorul careului şi a trimis un şut spre poartă. Mingea a lovit bara dreaptă!

UPDATE 23:20 Tottenham este mai insistentă în repriza a doua, dar nu și-a creat nicio ocazie clară de gol.

UPDATE 22:51 S-a încheiat prima repriză. Ajax conduce grație reușitei lui Donny van de Beek din minutul 15.

UPDATE 22:48 Ocazie pentru Tottenham! În urma unei lovituri libere, Alderweireld a trimis cu capul puțin peste bara transversală.

UPDATE 22:36 Prima schimbare la Tottenham. Vertonghen s-a accidentat și a fost înlocuit cu Moussa Sissoko.

UPDATE 22:30 Tagliafico (Ajax) a primit primul cartonaș galben al partidei.

UPDATE 22:29 Prima fază periculoasă pentru Tottenham! Fernando Llorente a sărit în 10 metri pentru a intercepta o centrare venită dintr-o lovitură liberă. Atacantul a trimis pe lângă poartă.

UPDATE 22:25 Ocazie pentru Ajax! Van de Beek a fost aproape de ‘dublă’, dar Hugo Lloris a respins foarte bine un șut din careu.

UPDATE 22:16 GOL Ajax! Donny van de Beek a înscris! Mijlocașul a stat la limita ofsaidului, dar reușita a fost validată după consultarea VAR.

UPDATE 22:14 Ajax a început mai bine, are posesia (64-36%) și și-a creat deja două ocazii de gol.

UPDATE 22:00 A început meciul! Ajax a avut lovitura de start.

UPDATE 21:35 Arbitrii din această seară sunt din Spania, cu Antonio Mateu Lahoz la centru, ajutat de către tușierii Pau Cebrian Devis și Roberto del Palomar. Al patrulea oficial este Alberto Undiano Mallenco.

UPDATE 21:20 Câștigătoarea acestei duble va întâlni Barcelona sau Liverpool în finala din 1 iunie.

UPDATE 21:10 Iată imagini de la sosirea celor două echipe la noul stadion din Londra.

Tottenham și Ajax Amsterdam se înfruntă în această seară la Londra în prima manșă din semifinalele Ligii Campionilor. Englezii sunt favoriți, deși au câteva absențe importante.

În runda precedentă, Tottenham a eliminat Manchester City, iar Ajax a trecut de Juventus Torino.

Tottenham și Ajax nu s-au mai întâlnit niciodată în cupele europene. Englezii au ajuns în premieră în semifinalele Ligii Campionilor, în timp ce olandezii au cucerit o Ligă a Campionilor (1995) și trei Cupe ale Campionilor Europeni.

Ajax Amsterdam a avut un parcurs fantastic în acest sezon de Liga Campionilor. Pe lângă jocul spectaculos arătat, ‘lăncierii’ sunt neînvinși în 17 dintre ultimele 18 meciuri.

La capitolul absențe, Tottenham nu se poate baza pe căpitanul și golgheterul Harry Kane, dar și pe Son Heung-Min, Serge Aurier, Harry Winks și Eric Lamela. Ajax nu are nicio problemă notabilă.