VIDEO BLOG | Simona Halep e în sferturi la Miami, după o victorie convingătoare cu Venus Williams

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 25 martie 2019, ora 23:58,
halep-venus-2

UPDATE 01:00 În sferturile de finală, Simona Halep (locul 3 WTA) va juca împotriva învingătoarei din partida Yafan Wang (locul 50 WTA) – Qiang Wang (locul 18 WTA).

UPDATE 00:56 Iată statistica meciului (Williams – Halep):

Halep – 21 de lovituri câștigătoare, 16 erori neforțate.

Williams – 16 lovituri câștigătoare, 24 de erori neforțate.

UPDATE 00:54 6-3, 6-3 Game, set și meci, Simona Halep! Românca merge în sferturi după o oră și 12 minute.

UPDATE 00:48 6-3, 5-3 Game Williams! A fost un game lung, dar Venus rezistă în meci.

UPDATE 00:41 6-3, 5-2 Game Halep! Simona a comis a treia dublă greșeală din meci, apoi Venus a egalat la 40 cu o lovitură de calitate. Românca a generat aplauze în tribune după două execuții aproape de tușă. Finalul este aproape!

UPDATE 00:36 6-3, 4-2 Game Williams! Venus a avut emoții la 40-40, dar a închis cu un serviciu plasat.

UPDATE 00:30 6-3, 4-1 Game Halep! Simona defilează către victorie! De la 1-1 la 4-1, românca a cedat un singur punct!

UPDATE 00:25 6-3, 3-1 BREAK Halep! Este desprinderea decisivă pentru Simona, care poate închide meciul în aproximativ o oră. Venus Williams nu a luat niciun punct, deși a servit.

UPDATE 00:21 6-3, 2-1 Au fost două game-uri rapide pe serviciu. Niciuna dintre cele două jucătoare nu a cedat vreun punct.

Iată statistica primului set (Williams – Halep):

Halep – 9 lovituri câștigătoare, 9 erori neforțate.

Williams – 5 lovituri câștigătoare, 16 erori neforțate.

UPDATE 00:18 6-3, 1-0 Game Halep! Simona rămâne imbatabilă atunci când servește cu prima minge.

UPDATE 00:15 Surpriză la Miami! Taiwaneza Su-Wei Hsieh (locul 27 WTA) a eliminat-o pe daneza Caroline Wozniacki (13 WTA), scor 6-3, 6-7 (0), 6-2.

UPDATE 00:14 6-3 Break și set, Simona Halep! Au fost 33 de minute în care planul româncei a funcționat, bazat pe un joc reactiv. Venus Williams a comis multe erori neforțate.

UPDATE 00:10 5-3 Game la zero pentru Halep! Simona încheie cu un as și poate să câștige primul set după numai 30 de minute.

UPDATE 00:05 4-3 Game Williams! Venus și-a regăsit serviciul și ‘simte’ mai bine mingea. Americanca și-a ridicat nivelul de joc, iar Simona Halep a cerut pentru prima dată intervenția antrenorului Daniel Dobre.

UPDATE 00:01 4-2 Game la zero pentru Halep! Simona a fost fără greșeală pe propriul serviciu și continuă să controleze schimburile de mingi, mai ales cu reverul.

UPDATE 23:58 3-2 Game Williams! Venus a revenit de la 0-40 și a câștigat nesperat pe propriul serviciu, având în vedere că nu este la un nivel optim astăzi.

UPDATE 23:53 3-1 BREAK Williams! Un game modest al Simonei, care a comis și prima dubla greșeală. Însă americanca dă semne evidente de oboseală.

UPDATE 23:50 3-0 BREAK Halep! Venus continuă jocul extrem de modest și încheie game-ul cu o dublă greșeală.

UPDATE 23:45 2-0 Game Halep! Simona a intrat foarte bine în meci și nu a cedat niciun punct pe serviciu.

UPDATE 23:44 1-0 BREAK Halep! Venus a servit modest și s-au putut observa probleme de deplasare pe teren încă din startul partidei.

UPDATE 23:38 Venus Williams va începe cu serviciul, în două minute.

UPDATE 23:30 Jucătoarele vor intra pe teren. Meciul va începe în aproximativ 15 minute.

Simona Halep (locul 3 WTA) va juca împotriva americancei Venus Williams (43 WTA) în optimile de finală ale turneului de la Miami. Din cauza unei reprize de ploaie, partida a fost decalată și va începe în jurul orei 23:30.

Confruntarea dintre Halep și Williams este a treia de pe arena centrală, în programul acestei zile.

Debutul acestui meci depinde de ora la care se va încheia partida Filip Krajinovic – Roger Federer. Elvețianul conduce cu 7-5, 3-0.

Rivalitatea sportivă dintre Venus Williams (38 de ani) și Simona Halep (27 de ani) a ținut capul de afiș al site-ului WTA. Americanca și românca s-au mai întâlnit de șase ori, iar scorul este 3-3. Totuși, ‘Super Simo’ a câștigat ultimele trei confruntări.

Deși Simona Halep este favorită clară, semne de întrebare există. Constănțeanca vine după un meci epuizant din punct de vedere fizic și psihic în turul trei. A învins-o pe slovena Polona Hercog, scor 5-7, 7-6 (1), 6-2.

Venus Williams a jucat mereu bine la Miami, având în palmares și trei trofee (1998, 1999, 2001). Americanca nu a pierdut niciun set la ediția din acest an, reușind victorii cu Dalila Jakupovici, Carla Suarez-Navarro și Daria Kasatkina.