VIDEO | Simona Halep, în semifinale la Dubai! Victorie în trei seturi cu Aryna Sabalenka

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 20 februarie 2020, ora 20:43,
halep dubai
halep dubai

UPDATE 20:55 În semifinalele turneului de la Dubai, Simona Halep (2 WTA) o va întâlni, vineri, pe americanca Jennifer Brady (52 WTA).

Halep și Brady s-au mai întâlnit de două ori, iar Simona s-a impus de fiecare dată.

UPDATE 20:50 Meciul a durat o oră și 38 de minute. Iată statistica:

UPDATE 20:45 3-6, 6-2, 6-2 Break, set și meci, Simona Halep!

UPDATE 20:41 3-6, 6-2, 5-2 Game, Halep! Simona este foarte aproape de victorie. Sabalenka pare ușor demoralizată și nu mai are răbdare să construiască punctele.

UPDATE 20:37 3-6, 6-2, 4-2 Game, Sabalenka! Bielorusa continuă să spere, după ce și-a făcut serviciul cu ușurință.

UPDATE 20:33 3-6, 6-2, 4-1 A fost un moment greu pentru Halep, care și-a făcut serviciul după 40-40. Este foarte important că Sabalenka nu a avut nicio șansă de break în setul trei.

UPDATE 20:28 3-6, 6-2, 3-1 Break, Halep! Sabalenka a comis o dublă greșeală, iar românca a speculat prima șansă de break avută.

UPDATE 20:24 3-6, 6-2, 2-1 Ambele jucătoare și-au făcut serviciul fără emoții în acest set decisiv.

UPDATE 20:14 Iată statistica setului doi, care a durat 35 de minute:

Halep vs Sabalenka

UDPATE 20:10 3-6, 6-2 Break și set, Simona Halep! Jocul Arynei Sabalenka s-a prăbușit în acest set secund, iar românca a servit și a returnat mult mai bine.

UPDATE 20:04 3-6, 5-2 Simona Halep servește bine în acest set și este foarte aproape să împingă meciul în decisiv.

UPDATE 19:54 3-6, 3-1 Au fost două break-uri rapide! Simona și-a crescut nivelul de joc și este încurajată frenetic de către spectatori, în mare parte români.

UPDATE 19:46 3-6, 2-0 Break, Halep! Simona este mai agresivă în joc și lovește mai lung, obligând-o pe Sabalenka să încerce lovituri decisive din apropierea liniei de fund a terenului.

UPDATE 19:40 3-6, 1-0 Simona Halep și-a făcut serviciul! În pauza dintre cele două seturi, românca a cerut sprijin din partea antrenorului, Artemon Apostu-Efremov.

Trebuie să stau în spate, dacă nu sunt în stare să vin în față. Nu pot să finalizez! Nu, trebuie să stau în spate„, a spus Simona.

UPDATE 19:38 Primul set a durat 27 de minute. Iată statistica:

UPDATE 19:35 3-6 Game și set, Aryna Sabalenka! Bielorusa a fost jucătoarea mai agresivă și a servit mai bine.

Se joacă în ritmul și în condițiile care îi convin Arynei Sabalenka: mingi rapide, în forță, schimburi scurte.

UPDATE 19:30 3-5 Break, Sabalenka! Halep are procentaj modeste cu primul serviciu: a câștigat doar 46% dintre puncte.

UPDATE 19:26 3-4 Break, Halep! Au venit câteva erori neforțate din partea Arynei Sabalenka, iar Simona a returnat puțin mai agresiv.

UPDATE 19:23 2-4 Break, Sabalenka! Halep a adoptat o poziție defensivă, iar Aryna controlează jocul cu loviturile ei în forță.

UPDATE 19:20 2-3 Game, Sabalenka! Meci ‘bliț’ până acum! Se joacă de numai 12 minute. La retur, cele două jucătoare au câștigat doar trei puncte în total.

UPDATE 19:17 2-2 Game, Halep! Ambele jucătoare au servit excelent până acum.

UPDATE 19:14 1-2 Game, Sabalenka! Bielorusa își face serviciul cu o ușurință debordantă. Va fi foarte greu pentru Simona dacă Aryna își va menține acest nivel de joc.

UPDATE 19:12 1-1 Game, Halep! Simona a cedat un singur punct la serviciu. Au fost schimburi de mingi rapide până acum.

UPDATE 19:09 0-1 Game Sabalenka! Debut impresionant pentru Aryna, care și-a făcut serviciul la zero.

UPDATE 19:00 Cele două jucătoare au ieșit pe teren! Urmează minutele de încălzire.

UPDATE 18:50 S-a încheiat meciul Petra Martic – Anett Kontaveit! Croata s-a impus cu 7-6, 6-1. Urmează confruntarea Simona Halep – Aryna Sabalenka, cu începere de la ora 19:10.

UPDATE 18:15 Meciul Simonei Halep va începe după încheierea partidei Petra Martic – Anett Kontaveit. În acest moment, scorul este 7-6 (4), 1-0 pentru Martic.

Simona Halep (locul 2 WTA) are o misiune dificilă în sferturile de finală ale turneului de la Dubai, Emiratele Arabe Unite. Românca o va întâlni pe bielorusa Aryna Sabalenka (13 WTA), după ora 18:30.

Principala favorită de la Dubai a avut parte de un debut infernal ieri. Halep a stat două ore pe teren și a învins-o cu mari emoții pe tunisianca Ons Jabeur (locul 45 WTA), scor 1-6, 6-2, 7-6 (7).

Simona nu a părut 100% aptă din punct de vedere fizic și putea să piardă meciul în tiebreak. Jabeur a avut o minge de meci la 7-6 și serviciul.

În schimb, Aryna Sabalenka a avut o evoluție solidă împotriva belgiencei Elise Mertens (locul 22 WTA), scor 6-4, 6-3.

Halep (28 de ani) și Sabalenka (21 de ani) s-au mai întâlnit de trei ori în circuitul WTA, iar Simona a câștigat două meciuri. În schimb, Aryna a câștigat categoric singura confruntare din acest an, în sferturi la Adelaide.

Simona Halep a câștigat turneul de la Dubai în 2015, iar anul trecut a ajuns în faza sferturilor de finală, fiind eliminată de către Belinda Bencic, care a cucerit trofeul.