VIDEO BLOG | Tottenham și Liverpool, în semifinalele Ligii Campionilor! Șapte goluri la Manchester

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 17 aprilie 2019, ora 22:41,
Tottenham
Tottenham

UPDATE 23:57 O seară fantastică în Liga Campionilor! Liverpool a învins FC Porto cu 4-1, iar Manchester City a învins Tottenham cu 4-3.

Liverpool și Tottenham merg în semifinale, după 6-1, respectiv 4-4 pe ansamblul ambelor manșe.

UPDATE 23:52 Manchester City a înscris în minutul 90+3, prin Raheem Sterling, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

UPDATE 23:45 Porto – Liverpool 1-4! Virgil Van Dijk trimite mingea în poartă din 6 metri, în urma unui corner.

UPDATE 23:37 Porto – Liverpool 1-3! Roberto Firmino a înscris după centrarea perfectă a lui Henderson.

UPDATE 23:35 Manchester City – Tottenham 4-3! Llorente a marcat în urma unui corner.

UPDATE 23:28 Porto – Liverpool 1-2! Eder Militao a înscris cu o lovitură de cap, în urma unui corner.

UPDATE 23:25 Porto – Liverpool 0-2! Mohamed Salah a înscris în minutul 65, pe contraatac.

UPDATE 23:15 Manchester City – Tottenham 4-2! Sergio Aguero a înscris, iar ‘cetățenii’ sunt calificați în semifinale la acest scor.

UPDATE 22:50 Este pauză în cele două meciuri. Manchester City – Tottenham 3-2 (0-1 în tur) și Porto – Liverpool 0-1 (0-2 în tur).

Rezultat nemeritat la Porto, unde gazdele și-au creat 15 ocazii de gol și au avut o posesie de 60%. Liverpool a înscris la singura fază periculoasă.

UPDATE 22:42 Meciul Manchester City – Tottenham va intra în istoria Ligii Campionilor. S-au înscris în premieră patru goluri în primele 11 minute.

UPDATE 22:40 Moussa Sissoko (Tottenham) s-a accidentat și a fost înlocuit cu Fernando Llorente.

UPDATE 22:30 Porto – Liverpool 0-1! Sadio Mane a înscris la prima ocazie periculoasă a ‘cormoranilor’.

Golul a fost validat după consultarea VAR. Mane s-a aflat într-o poziție la limita ofsaidului.

UPDATE 22:23 Manchester City – Tottenham 3-2! Raheem Sterling reușește ‘dubla’, după o centrare foarte bună a lui Kevin de Bruyne.

UPDATE 22:20 Liverpool este dominată clar pe ‘Dragao’! Porto și-a creat 9 ocazii de gol, iar englezii niciuna.

UPDATE 22:13 Manchester City – Tottenham 2-2! Început fără precedent într-un sfert de Liga Campionilor! Bernardo Silva a șutat, iar portarul Lloris a fost păcălit de o deviere a unui fundaș.

UPDATE 22:11 Manchester City – Tottenham 1-2! Londonezii au fost devastatori pe contraatac. Heung-Min Son înscrie din nou.

UPDATE 22:08 Manchester City – Tottenham 1-1! Heung-Min Son a profitat de o gafă uriașă în apărarea gazdelor. Gazdele trebuie să marcheze de cel puțin două ori pentru a se califica.

UPDATE 22:05 Manchester City – Tottenham 1-0! A înscris Raheem Sterling, cu un șut superb la colțul lung, din marginea careului.

UPDATE 22:00 Au început meciurile Manchester City – Tottenham și Porto – Liverpool.

UPDATE 21:05 Iată echipele de start în cele două meciuri:

Porto – Liverpool

Manchester City –  Tottenham

În această seară vom afla numele ultimelor două semifinaliste ale Ligii Campionilor, ediția 2018-2019. Liverpool are un avantaj confortabil după prima manșă cu Porto, iar Manchester City este favorită să o elimine pe Tottenham, deși a pierdut la Londra.

Pe Anfield, Liverpool a învins Porto cu 2-0. Naby Keita (5′) și Roberto Firmino (26′) au înscris.

Pe noua arenă, Tottenham a învins Manchester City cu 1-0, grație reușitei lui Son Heung-Min (78′). Sergio Aguero a ratat un penalty în minutul 13.

Pe ‘Etihad Stadium’, echipa lui Pep Guardiola e favorită certă. ‘Cetățenii’ au pierdut doar două meciuri acasă în acest sezon (2-3 cu Crystal Palace în Premier League și 1-2 cu Lyon în Liga Campionilor), în rest au numai victorii.

În plus, Tottenham are mari probleme de lot. Căpitanul și golgheterul Harry Kane este accidentat, alături de Eric Dier, Dele Alli, Eric Lamela, Harry Winks, Serge Aurier și Vincent Janssen.

În Premier League, Manchester City a câștigat ultimele trei confruntări cu Tottenham.

În această seară aflăm semifinalele Ligii Campionilor. Ajax Amsterdam va juca împotriva învingătoarei din confruntarea Manchester City – Tottenham, iar FC Barcelona așteaptă deznodământul meciului FC Porto – Liverpool.

liverpooltottenhamsferturimanchester cityreturportoliga campionilorsferturi de finala