VIDEO BLOG | Liga Campionilor. Cutremur la Madrid! Deținătoarea trofeului, eliminată în optimi. Ajax și Tottenham merg mai departe

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 05 martie 2019, ora 23:30,
ajax-real
ajax-real

UPDATE 23:52 S-au încheiat cele două partide! Ajax Amsterdam și Tottenham Hotspur se califică în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Va fi o noapte lungă la Madrid. Postul lui Santiago Solari este în mare pericol. Realul a pierdut ultimele trei meciuri, două cu marea rivală FC Barcelona.

Visurile devin realitate pentru Ajax!

UPDATE 23:50 Seara neagră pentru Real Madrid se încheie cu un cartonaș roșu pentru fundașul Nacho.

UPDATE 23:38 Mihai Stoica, directorul sportiv al FCSB, ironizează eșecul madrilenilor cu Ajax și consideră că plecarea lui Cristiano Ronaldo a fost decisivă pentru sezonul foarte slab al Realului.

UPDATE 23:31 GOL pentru Ajax! 1-4! Lasse Schone înscrie un gol fabulos din lovitură liberă, trimiţând mingea la vinclu. Fanii madrileni și-au pierdut orice speranță.

UPDATE 23:26 GOL pentru Real Madrid! 1-3! Marco Asensio a înscris în minutul 70.

UPDATE 23:24 GOL pentru Ajax! 0-3! Controversă la Madrid. Dusan Tadic a înscris în minutul 62, în urma unei faze la care mingea a ieșit în aut, dar arbitrul nu a văzut acest lucru. După consultarea VAR, deși s-a văzut clar că mingea a ieșit din teren, arbitrul Felix Brych a decis să valideze golul.

UPDATE 23:10 GOL pentru Tottenham! 0-1! Harry Kane a înscris în minutul 49, din pasa lui Moussa Sissoko.

UPDATE 22:48 S-au încheiat primele 45 de minute. Dortmund și-a creat 11 ocazii de gol, dar n-a reușit să înscrie.

UPDATE 22:43 Ghinionul continuă pentru Real Madrid! Vinicius s-a accidentat și a fost înlocuit cu Marco Asensio.

UPDATE 22:35 Coregrafie impresionantă la Dortmund! Cu siguranță că fanii Borussiei sunt la înălțimea acestui moment decisiv din Liga Campionilor. Pe teren este deocamdată 0-0, iar nemții trebuie să înscrie de trei ori și să nu primească niciun gol.

UPDATE 22:28 Prima înlocuire la Real Madrid. Lucas Vazquez s-a accidentat și a fost înlocuit cu Gareth Bale.

UPDATE 22:23 OCAZIE IMENSĂ pentru Dortmund! Marco Reus a fost găsit nemarcat în careu, dar n-a putut să-l învingă pe campionul mondial Hugo Lloris.

UPDATE 22:19 GOL pentru Ajax! 0-2! David Neres a înscris. Olandezii sunt calificați la acest scor!

Sârbul Dusan Tadic a avut din nou un rol esențial la golul ‘lăncierilor’.

UPDATE 22:06 GOL pentru Ajax! Hakim Ziyech deschide scorul în minutul 7. Dusan Tadic speculează eroarea lui Toni Kroos și îi pasează mijlocașului marocan, care șutează la colțul lung.

UPDATE 22:03 OCAZIE MARE pentru Real Madrid! Lucas Vazquez a centrat din dreapta, iar Casemiro a trimis cu capul, din plonjon. Mingea a lovit bara porții!

UPDATE 22:00 Au început cele două meciuri. Atmosferă fantastică atât la Madrid, cât și la Dortmund!

UPDATE 21:20 Imagini și de la Madrid, unde cele două echipe au luat contactul cu impunătoarea arenă ‘Santiago Bernabeu’. Fanii spanioli pregătesc o atmosferă incendiară.

Real Madrid a pierdut ultimul meci din Liga Campionilor jucat pe teren propriu: 0-3 cu ȚSKA Moscova, în decembrie 2018.

UPDATE 21:15 Jucătorii de la Dortmund și Tottenham au ajuns la stadionul ‘Signal Iduna Park’, o arenă care va găzdui aproximativ 80.000 de spectatori.

UPDATE 21:10 Iată echipele de start:

Real Madrid – Ajax

Dortmund – Tottenham

Borussia Dortmund – Tottenham Hotspur și Real Madrid – Ajax Amsterdam sunt meciurile serii în Liga Campionilor, manșa retur a optimilor de finală. Germanii și olandezii au misiuni aproape imposibile pentru calificarea în sferturi.

În partidele tur, Tottenham a câștigat cu 3-0, iar Real Madrid s-a impus cu 2-1.

Lukasz Piszczek și Christian Pulisic sunt accidentați pentru Dortmund. Dele Alli, Eric Dier și Harry Winks sunt indisponibili pentru Tottenham.

Echipe probabile

Dortmund: Burki – Wolf, Akanji, Zagadou, Diallo – Delaney, Witsel – Reus, Guerreiro, Sancho – Gotze. Antrenor: Lucien Favre.

Tottenham: Lloris – Alderweireld, Sanchez, Vertonghen – Aurier, Davies, Sissoko, Rose – Eriksen – Son, Kane. Antrenor: Mauricio Pochettino.

Căpitanul ‘galacticilor’, Sergio Ramos, este suspendat. Alvaro Odriozola este accidentat. Ajax nu are nicio absență importantă.

Real Madrid: Courtois – Reguilon, Varane, Nacho, Carvajal – Casemiro, Kroos, Modric – Vazquez, Benzema, Vinicius. Antrenor: Santiago Solari.

Ajax: Onana – Tagliafico, Blind, De Ligt, Mazraoui – De Jong, Van de Beek, Schone – Neres, Tadic, Ziyech. Antrenor: Erik ten Hag.

Tottenham Hotspuroptimiajax amsterdamsferturi de finalasantiago bernabeureal madridajaxBorussia Dortmundcalificaretottenham