VIDEO | Simona Halep, în finală la Madrid! Poate reveni pe locul 1 WTA! Belinda Bencic a cedat mental și fizic în setul decisiv

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 10 mai 2019, ora 16:34,
halep
halep

UPDATE În finală, sâmbătă, Simona Halep va juca împotriva învingătoarei din partida Sloane Stephens (SUA, locul 8 WTA) – Kiki Bertens (Olanda, 7 WTA).

Simona Halep a câștigat turneul de la Madrid în 2016 și 2017.

UPDATE Iată statistica meciului, care a durat două ore:

Bencic – Halep

UPDATE 17:35 6-2, 6-7 (2), 6-0 Break, set și meci, Simona Halep! De luni, românca poate reveni pe locul 1 WTA, dacă va cuceri trofeul la Madrid.

UPDATE 17:30 6-2, 6-7 (2), 5-0 Game, Halep! Simona a mers ‘ceas’ în decisiv. Belinda Bencic nu și-a creat nicio șansă de break.

UPDATE 17:26 6-2, 6-7 (2), 4-0 Break, Halep! Bencic este epuizată din punct de vedere fizic și mental. Simona sprintează către victorie!

UPDATE 17:21 6-2, 6-7 (2), 3-0 Game, Halep! Simona nu a cedat niciun punct pe serviciu și este din nou foarte încrezătoare.

UPDATE 17:18 6-2, 6-7 (2), 2-0 Break, Halep! Simona a reușit două puncte senzaționale. Românca s-a deplasat perfect pe teren și a lovit din alergare.

UPDATE 17:12 6-2, 6-7 (2), 1-0 Game, Halep! Simona a comis o dublă greșeală, dar și-a făcut serviciul fără emoții.

UPDATE 17:10 Iată statistica setului secund, care a durat o oră:

Raportul loviturilor direct câștigătoare a fost 22-12 în favoarea elvețiencei.

UPDATE 17:07 6-2, 6-7 Belinda Bencic câștigă setul doi, după 7-2 în tie-break. Este primul set pierdut de către Simona Halep în această săptămână la Madrid.

Bencic a câștigat 6 dintre cele 7 tie-break-uri jucate în acest sezon.

UPDATE 17:04 6-2, 6-6 Simona a început dezastruos tie-break-ul și este condusă cu 4-0.

UPDATE 16:59 6-2, 6-6 Game, Halep! Simona a depășit un moment uriaș! Bencic a avut o minge de set. Urmează tie-break-ul!

UPDATE 16:52 6-2, 5-6 Game, Bencic! Halep a avut o șansă, la 40-40, dar Belinda a avut noroc la o minge a Simonei care s-a dus milimetric în afara terenului.

UPDATE 16:47 6-2, 5-5 Game, Halep! Simona parcurge cu bine un moment important.

UPDATE 16:42 6-2, 4-5 Game, Bencic! Elvețianca pune presiune pe Simona, care nu-și permite o greșeală pe serviciu.

UPDATE 16:39 6-2, 4-4 Game, Halep! Simona revine de la 0-30 și ridică publicul în picioare cu o lovitură fantastică: rever în lung de linie, din defensivă.

UPDATE 16:37 6-2, 3-4 Game, Bencic! Belinda își face serviciul la zero. Va urma un game foarte important pentru ‘Super Simo’, din punctul de vedere al moralului.

UPDATE 16:30 6-2, 3-3 Game, Halep! Românii din tribune o încurajează tot mai frenetic pe Simona.

UPDATE 16:25 6-2, 2-3 Break, Halep! Bencic nu se poate baza pe serviciu și dă cu racheta de pământ la finalul game-ului. E o gură de oxigen importantă pentru Simona, care își poate construi revenirea în acest set.

UPDATE 16:22 6-2 1-3 Break, Bencic! Elvețianca a fost norocoasă la două puncte, iar Halep e nemulțumită de acest moment nefavorabil.

Nu se poate spune că elvețianca a jucat mult mai bine, iar nervozitatea Simonei este nejustificată.

UPDATE 16:16 6-2, 1-2! Game, Bencic! Halep a ratat o minge de break și apelează pentru prima dată la sfaturile antrenorului Daniel Dobre. A fost un moment psihologic important, care o poate ajuta pe jucătoarea din Elveția.

UPDATE 16:12 Break, Bencic! Halep a cedat serviciul la zero! Sperăm că nu este vorba despre un moment de relaxare din partea Simonei.

Elvețianca este cunoscută pentru revenirile spectaculoase, iar Naomi Osaka o știe cel mai bine – ieri, liderul mondial a servit pentru meci la 5-3 în setul decisiv.

UPDATE 16:10 Break, Halep! Simona începe bine și setul secund și conduce cu 6-2, 1-0. Belinda Bencic nu și-a găsit cadența la serviciu în acest meci.

UPDATE 16:07 Iată statistica primului set, care a durat 28 de minute:

UPDATE 16:05 Game și set pentru Halep! 6-2! Simona nu i-a dat multe șanse elvețiencei până acum.

Constănțeanca trebuie să uite sfertul de finală de la Dubai, când a condus cu 1-0 la seturi, dar a pierdut meciul. Bencic nu pare stăpână pe situație pe zgură.

UPDATE 16:00 Break, Halep! Simona va servi cu mingi noi pentru câștigarea primului set, la 5-2.

UPDATE 15:58 Game, Halep! 4-2! Simona servește excelent și evoluează cu mare încredere în acest moment.

UPDATE 15:54 Break, Halep! Simona preia din nou conducerea, este 3-2.

Niciuna dintre cele două jucătoare nu a excelat la serviciu până acum. Halep are o frecvență mai bună a primei mingi (70%).

UPDATE 15:50 Break, Bencic! 2-2! S-au strecurat primele greșeli în jocul Simonei, care a câștigat un singur punct pe serviciu.

UPDATE 15:47 Game, Bencic! Halep conduce cu 2-1. Nadia Comăneci este în tribunele arenei de la Madrid.

UPDATE 15:44 Game, Halep! 2-0! Reverul româncei funcționează excelent!

UPDATE 15:40 Break pentru Halep! Simona a returnat foarte agresiv și începe bine meciul. Bencic a câștigat două puncte pe serviciu și a comis două erori neforțate.

UPDATE 15:35 Belinda Bencic va începe cu serviciul!

UPDATE 15:30 Cele două jucătoare au ieșit pe teren! Urmează minutele de încălzire.

Simona Halep (locul 3 WTA) și elvețianca Belinda Bencic (18 WTA) se înfruntă astăzi, de la ora 15:30, în semifinalele turneului pe zgură de la Madrid. În cazul unui succes, românca poate reveni pe prima poziție în lume, după o pauză de peste 4 luni.

Halep și Bencic s-au mai întâlnit de trei ori, iar Belinda conduce cu 2-1. Elvețianca a câștigat singura confruntare din acest an, în sferturi la Dubai.

Ambele jucătoare au un sezon destul de bun. Halep (27 de ani) are 22 de victorii și 6 înfrângeri, cu finală la Doha și semifinală la Miami. Bencic (22 de ani) are 27 de victorii și 11 înfrângeri, cu trofeu la Dubai și semifinale la Hobart și Indian Wells.

La Madrid, Simona Halep n-a pierdut set la această ediție. Constănțeanca a câștigat trofeul în 2016 și 2017. Belinda Bencic a avut două meciuri grele, de trei seturi, cu Svetlana Kuznețova și Naomi Osaka.

Dacă o va învinge pe Bencic, apoi va câștiga turneul, Halep va reveni pe primul loc în clasamentul mondial WTA. Japoneza Naomi Osaka a pierdut ieri în sferturi la Madrid.

Simona Halep este văzută drept favorită certă în confruntarea cu Belinda Bencic. La casele de pariuri, victoria româncei are o cotă de 1.30, iar un succes al elvețiencei a fost cotat la 3.40.

Cealaltă semifinală a turneului de la Madrid este Sloane Stephens (SUA, locul 8 WTA) – Kiki Bertens (Olanda, 7 WTA).