VIDEO BLOG | Halep, învinsă de Bertens în finala de la Cincinnati! Simona, cu gândul la US Open

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 19 august 2018, ora 20:58,
Simona Halep

VICTORIE BERTENS! Olandeza valorifică prima minge de meci și o învinge pe Halep în finala de la Cincinnati, după ce se impune cu 6-2 în setul decisiv. Lacrimi pentru Bertens, care a fost la un pas să renunțe la tenis în urmă cu mai puțin de un an.

BREAK HALEP! Halep – Bertens 6-2, 6-7, 2-5. Halep face un game bun și reușește break-ul care îi dă ceva speranțe în setul decisiv. În plus, Simona a reușit și un punct superb, aplaudat la scenă deschisă. Totuși, Bertens pare în continuare mai proaspătă decât jucătoarea noastră.

BREAK BERTENS! Halep – Bertens 6-2, 6-7, 1-4. Simona nu se regăsește, comite o sumedenie de erori, grăbește punctele și pare obosită, iar Kiki profită din plin și se distanțează la 4-1. Halep dă impresia că a renunțat la luptă, însă Bertens a avut 4-1 și în setul al doilea, iar Simona a avut puterea să revină.

Halep – Bertens 6-2, 6-7, 1-2. Trei break-uri la rând în setul decisiv, iar Simona îi cere ajutorul lui Cahill după ce își pierde serviciul de două ori la rând.

SET 3

Statistica setului al doilea

Halep – Bertens 6-2, 6-7 (6-8). Bertens egalează situația după ce se impune în tiebreak-ul setului al doilea. Simona a avut o minge de meci, însă olandeza a rămas stăpână pe situație, astfel că vom avea set decisiv în finala de la Cincinnati. Ambele jucătoare merg la vestiare!

Halep – Bertens 6-2, 5-6. Game alb reușit de Bertens, care a servit excelent. Tribunele sunt acum aproape pline la Cincinnati.

Halep – Bertens 6-2, 5-5. Halep a salvat o minge de set și a egalat situația în setul al doilea, unul extrem de echilibrat, în condițiile în care Bertens a crescut vizibil nivelul jocului.

Halep – Bertens 6-2, 3-4. Simona joacă mult mai bine după intervenția lui Cahill, reușește un break foarte important și e din nou echilibru în setul al doilea. Halep e încurajată puternic și de românii prezenți în tribune.

Halep – Bertens 6-2, 1-4. Moment greu pentru Simona! Bertens reușește break-ul, apoi câștigă pe propriul serviciu, iar Halep îl cheamă pe Cahill. „Ți-ai pierdut răbdarea”, este mesajul antrenorului.

Halep – Bertens 6-2, 1-1. Simona e relaxată în startul setului secund, Bertens e aproape de un break important, însă Halep revine formidabil de la 0-40, câștigă game-ul și reușește să egaleze, demonstrând din nou de ce este pe primul loc în lume. „Un tenis fenomenal”, este comentariul sugestiv făcut de cei de la WTA.

SET 2

Statistica primului set, unul în care Halep a impresionat cu primul serviciu:

SET HALEP! Halep – Bertens 6-2. Simona este la înălțime și ia primul set cu 6-2, cu toate că Bertens a făcut tot posibilul pentru a reuși break-ul, sperând la o revenire spectaculoasă.

BREAK HALEP! Halep – Bertens 5-2. Simona joacă excelent, reușește un alt break extrem de important și va servi pentru câștigarea primului set.

Halep – Bertens 3-2. Bertens joacă mai bine decât în debutul partidei, iar diferența e făcută în continuare de break-ul Simonei, care poate fi decisiv. Olandeza a solicitat ajutorul antrenorului la finalul acestui game.

Vezi mai jos un forehand superb al Simonei, la scorul de 2-1:

Halep – Bertens 2-0. Simona reușește break-ul încă din start, iar apoi câștigă pe propriul serviciu. Debut excelent pentru Halep!

UPDATE 21:02. Cele două jucătoare intră pe teren, iar finala de la Cincinnati va începe în câteva minute.

De la ora 21:00, Simona Halep și Kiki Bertens se întâlnesc în finala de la Cincinnati.

Liderul mondial a ajuns în ultimul act după succesul cu Aryna Sabalenka. Bertens a produs surpriza în semifinale și a eliminat-o pe Petra Kvitova.

Acum o săptămână, Halep a câștigat Rogers Cup, după ce a învins-o în finală pe Sloane Stephens.