VIDEO | Craiova, campioană la ratări împotriva campioanei CFR! Clujenii, fără gol primit în Liga 1 în 2020

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 23 februarie 2020, ora 21:34,
craiova-cfr-1

UPDATE 21:56 S-a încheiat meciul! CFR Cluj câștigă la Craiova cu 2-0, după reușita lui Rondon (9′) și autogolul lui Martic (68′).

CFR Cluj va începe play-off-ul cu 26 de puncte, iar Universitatea Craiova cu 23 de puncte.

UPDATE 21:31 GOL pentru CFR Cluj! 0-2! Ivan Martic a trimis mingea în propria poartă, în minutul 68, după centrarea lui Manea din banda dreaptă.

UPDATE 21:27 Prima înlocuire la CFR Cluj, în minutul 65. A ieșit Costache și a intrat Omrani.

UPDATE 21:20 A doua înlocuire la Craiova! A ieșit Bălașa și a intrat Tiago Ferreira.

UPDATE 21:15 Ocazie uriașă pentru CFR Cluj! Rondon a șutat din careu, la colțul scurt, dar mingea a lovit bară.

UPDATE 21:09 A început repriza a doua!

UPDATE 20:52 S-a încheiat prima repriză! Universitatea Craiova – CFR Cluj 0-1 (Rondon 9′)

Gazdele se pot considera nedreptățite, întrucât și-au creat multe ocazii de gol.

UPDATE 20:51 Șansă imensă de gol pentru gazde, la ultima fază a primei reprize! Andrei Ivan a trimis mingea cu capul în bară.

UPDATE 20:48 Ocazie pentru Craiova! Cicâldău a șutat cu exteriorul de la marginea careului, dar Arlauskis a fost din nou pe fază și a prins mingea în doi timpi.

UPDATE 20:45 Au fost acordate 5 minute de prelungire pentru prima repriză!

UPDATE 20:40 Partida a fost reluată! Atmosfera este tensionată în tribune și pe teren. Jucătorii olteni sunt frustrați de faptul că au jucat mai bine, dar sunt în dezavantaj pe tabela de marcaj.

UPDATE 20:38 Meciul a fost întrerupt! Alex Chipciu a fost lovit de obiecte aruncate din tribună, iar arbitrul vorbește cu oficialii celor două echipe. La următorul avertisment, cele două echipe vor fi trimise la vestiare.

UPDATE 20:23 Dublă ocazie pentru Craiova! Mihăilă și Koljic au fost aproape să înscrie, dar șuturile lor din careul de șase metri au fost respinse fantastic de către portarul Arlauskis.

UPDATE 20:21 Prima înlocuire la Universitatea Craiova! Elvir Koljic intră în locul lui Luis Nițu.

UPDATE 20:17 Ocazie mare de gol pentru Craiova! Dan Nistor a șutat foarte bine de la marginea careului, dar mingea a lovit bara transversală.

UPDATE 20:09 GOL pentru CFR Cluj! 0-1! Mario Rondon a înscris în minutul 9.

UPDATE 20:01 A început meciul! Selecționerul României, Mirel Rădoi, este în tribune.

✌ Hai, băieții!#SustineStiinta #AsaELaCraiova #CampioniLaSuporteri

Publicată de Universitatea Craiova pe Duminică, 23 februarie 2020

UPDATE 19:00 Iată echipele de start:

✌ Așa atacăm victoria din această seară.#SustineStiinta #AsaELaCraiova #CampioniLaSuporteri

Universitatea Craiova – CFR Cluj | Echipa de start

Vă prezentăm echipa de start pentru meciul cu Universitatea Craiova! Să le ținem pumnii băieților noștri!Partida începe la ora 20:00!Hai CFR!

Publicată de Fotbal Club CFR 1907 CLUJ-NAPOCA pe Duminică, 23 februarie 2020

CRAIOVA: Pigliacelli – Martic, Bălaşa, Cosic, Bancu – Nistor, Mateiu, Cicâldău – Ivan, Niţu, Mihăilă

Rezerve: Popescu, Vlădoiu, Vătăjelu, Ferreira, Ivanov, Bărbuţ, Koljic

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Burcă, Boli, Camora – Itu, Hoban, Djokovic – Chipciu, Rondon, Costache

Rezerve: Sandomierski, Cestor, Bordeianu, Păun, Petrila, Omrani, Ţucudean

UPDATE 18:45 Galeria Universității Craiova promite o atmosferă incendiară în această seară.

? LIVE: Galeria Universității în drum spre stadion.#SustineStiinta #AsaELaCraiova #CampioniLaSuporteri

Publicată de Universitatea Craiova pe Duminică, 23 februarie 2020

? NOI.#CampioniLaSuporteri #AsaELaCraiova #SustineStiinta

UPDATE 18:30 Jucătorii Universității Craiova au ajuns la stadion.

? LIVE: Băieții noștri au ajuns la stadion.#SustineStiinta #AsaELaCraiova #CampioniLaSuporteri

Universitatea Craiova primește vizita liderului Ligii 1, CFR Cluj, în ultima rundă din sezonul regulat al Ligii 1. Oltenii pornesc cu prima șansă, având în vedere că ardelenii vin după meciul cu Sevilla din Europa League, dar și pe fondul atmosferei electrizante care se anunță pe arena ‘Ion Oblemenco’.

Play-off-ul Ligii 1 poate începe cu două echipe la egalitate de puncte în fruntea clasamentului. În acest moment, CFR Cluj are un avans de trei puncte față de Universitatea Craiova.

Universitatea Craiova este cea mai în formă echipă din campionat în 2020, reușind trei victorii: 3-1 cu Gaz Metan Mediaș, 2-1 cu Viitorul și 5-2 cu Poli Iași.

De cealaltă parte, CFR Cluj are probleme în zona ofensivă în acest an. Echipa lui Dan Petrescu a înscris un singur gol, cu FCSB, și are două remize albe consecutive. Totodată, campioana României n-a mai primit gol în Liga 1 din 1 decembrie 2019.

Universitatea Craiova n-a pierdut ultimele patru confruntări de acasă cu CFR Cluj. Au fost două victorii și două rezultate de egalitate.

‘Alb-albaștrii’ mizează pe 20.000 de spectatori în tribunele arenei din Bănie.