VIDEO BLOG | Europa League, sferturi de finală. Arsenal, victorie clară cu Napoli! Joao Felix, hat-trick pentru Benfica

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 11 aprilie 2019, ora 22:25,
arsenal-napoli-poza

UPDATE 23:55 A fost o seară cu multe goluri în Europa League. Iată rezultatele finale:

UPDATE 23:49 Villarreal – Valencia 1-3! Două goluri într-un interval scurt (Wass 90+1′, Guedes 90+3′), iar ‘liliecii’ sunt favoriți cerți la calificare.

UPDATE 23:43 Sparta Praga – Chelsea 0-1! Mikel Alonso a înscris în minutul 86.

UPDATE 23:35 Benfica – Frankfurt 4-2! Goncalo Paciencia a redus din handicap în minutul 72.

UPDATE 23:12 Benfica – Frankfurt 4-1! Joao Felix (19 ani) a reușit hat-trick-ul în minutul 54.

UPDATE 23:08 Benfica – Frankfurt 3-1! Ruben Dias a înscris în minutul 50.

UPDATE 22:47 S-a încheiat prima repriză. Iată rezultatele:

UPDATE 22:44 Benfica – Frankfurt 2-1! Joao Felix a marcat cu un șut de la distanță, în minutul 43.

UPDATE 22:40 Benfica – Eintracht Frankfurt 1-1! Nemții egalează în inferioritate numerică! Luka Jovic a înscris în minutul 40.

UPDATE 22:35 Villarreal – Valencia 1-1! Santi Cazorla a înscris din penalty, în minutul 36.

UPDATE 22:25 Arsenal – Napoli 2-0! Lucas Torreira a înscris, după ce șutul său a fost deviat de către Kalidou Koulibaly.

UPDATE 22:20 Benfica – Frankfurt 1-0! Joao Felix a înscris din penalty în minutul 20. Misiunea grea pentru germani, după ce fundașul Ndicka a fost eliminat.

UPDATE 22:15 Arsenal – Napoli 1-0! Aaron Ramsey a înscris în minutul 15, după o acțiune colectivă fabuloasă!

UPDATE 22:07 GOL Valencia! 0-1! Goncalo Guedes a înscris în minutul 6, după ce Dani Parejo a irosit o lovitură de la 11 metri.

UPDATE 21:00 Iată echipele de start. Vlad Chiricheș este rezervă la Napoli.

Arsenal – Napoli

Benfica – Frankfurt

Slavia Praga – Chelsea

Villarreal – Valencia

Prima manșă din sferturile de finală ale UEFA Europa League este programată în această seară, de la ora 22:00. Arsenal Londra – Napoli este partida care suscită cel mai mare interes.

Au rămas nume mari în această fază a competiției continentale cu numărul doi ca importanță, după Liga Campionilor. Chelsea e pe locul 3 în Premier League, iar Arsenal pe poziția a 5-a. Napoli e pe 2 în Serie A, iar Benfica este lider în Portugalia.

Chelsea Londra este principala favorită la câștigarea Europa League, înaintea confruntărilor de diseară, cu o cotă de 2.75 la casele de pariuri.

Pe arena Emirates din Londra se înfruntă doi dintre cei mai importanți antrenori din Europa: Unai Emery și Carlo Ancelotti. Emery (47 de ani) este un expert al Europa League, cu trei trofee în perioada când antrena FC Sevilla. Ancelotti (59 de ani) a câștigat trei Ligi ale Campionilor.

Napoli se confrunta și cu istoria defavorabilă, întrucât nu a câștigat niciodată în deplasările din Anglia: 2 egaluri și 5 înfrângeri. În același timp, Arsenal a pierdut doar trei meciuri pe teren propriu în acest sezon (unul în campionat și câte unul în Cupa Ligii și Cupa Angliei).

Interesant este și duelul exclusiv spaniol în sferturile Europa League: Villarreal – Valencia. ‘Submarinul galben’ este pe loc retrogradabil în LaLiga, iar ‘liliecii’ luptă pentru un loc de Liga Campionilor (ocupă poziția a șasea în clasament).

Iată echipele probabile pentru meciurile din această seară:

ARSENAL (3-4-1-2): Cech – Mustafi, Papastathopoulos, Monreal – Maitland-Niles, Torreira, Ramsey, Kolasinac – Ozil – Lacazette, Aubameyang. Antrenor: Unai Emery.

NAPOLI (4-4-2): Meret – Hysaj, Maksimovic, Koulibaly, Mario Rui – Callejon, Allan, Fabian Ruiz, Zielinski – Milik, Mertens. Antrenor: Carlo Ancelotti.

FRANKFURT (3-5-2): Trapp – Abraham, Hasebe, Ndicka – Costa, Gacinovic, Rode, Fernandes, Kostic – Haller, Jovic. Antrenor: Adolf Hutter.

BENFICA (4-4-1-1): Vlachodimos – Grimaldo, Dias, Ferro, Almeida – Jota, Florentino Luis, Samaris, Pizzi – João Félix – Seferović. Antrenor: Bruno Lage.

SLAVIA PRAGA (4-2-3-1): Kolar – Kúdela, Ngadeu Ngadjui, Deli, Boril – Sevvík, Kral – Masopust, Traoré, Stoch – Skoda. Antrenor: Jindřich Trpišovský.

CHELSEA (4-3-3): Kepa – Azpilicueta, Rüdiger, David Luiz, Emerson Palmieri – Kanté, Jorginho, Loftus-Cheek – Hudson-Odoi, Higuaín, Hazard. Antrenor: Maurizio Sarri.

VILLARREAL (5-3-2): Andrés – Quintillá, Víctor Ruiz, Funes Mori, Álvaro, Mario –  Fornals, Cáseres, Raba – Bacca, Gerard Moreno. Antrenor: Javi Calleja.

VALENCIA (4-4-2): Neto – Wass, Garay, Paulista, Gaya – Torres, Coquelin, Parejo, Guedes – Gameiro, Rodrigo. Antrenor: Marcelino.

Europa Leagueeintracht frankfurtbenficaarsenalslavia pragasferturi de finalanapoliuefaValenciavillarreal