VIDEO | Lewis Hamilton, victorie mare la Singapore

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 16 septembrie 2018, ora 17:23,
hamilton
hamilton

Lewis Hamilton s-a impus în Marele Premiu din Singapore şi s-a distanţat în fruntea clasamentului piloţilor din F1. Cu şase curse înainte de finalul sezonului, campionul are 40 de puncte avans faţă de Sebastian Vettel.

Podiumul de la Singapore a păstrat exact ordinea de pe grila de start. Max Verstappen, de la Red Bull Racing, a terminat al doilea, iar Sebastian Vettel s-a clasat pe ultima poziţie a podiumului.

Pentru Lewis Hamilton a fost cel de-al patrulea succes din carieră la Singapore.

Esteban Ocon şi Sergio Perez, cei doi piloţi Force India, au intrat în coliziune chiar în primul tur, iar safety-car-ul a intrat pe circuit. Ocon a postat pe twitter imaginile incidentului care l-a scos din cursă.

Următoarea cursă din calendarul Formula 1 va fi cea de la Soci. Marele Premiu al Rusiei se va desfăşura în perioada 28-30 septembrie.