Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 28 iulie 2018, ora 17:35,
Hamilton
Hamilton

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes) va pleca din pole position în Marele Premiu de Formula 1 al Ungariei, după ce a obținut cel mai bun timp în calificările de la Hungaroring.

În sesiunea a treia de calificări, Hamilton a fost cronometrat cu 1 minut, 35 de secunde și 658 de miimi. Pe locul doi s-a clasat finlandezul Valtteri Bottas (Mercedes), iar pe trei a venit Kimi Raikkonen (Ferrari).

Germanul Sebastian Vettel (Ferrari), aflat într-un duel strâns în clasament cu Lewis Hamilton, va pleca de pe poziția a patra în cursa de duminică.

Este ce de-al cincilea pole position al sezonului pentru Lewis Hamilton (33 de ani), campionul mondial en titre. Britanicul va încerca să-și treacă în palmares cea de-a 67-a victorie din carieră și cea de-a șasea la Hungaroring.

Britanicul este de părere că suprafața umedă de la Hungaroring l-a avantajat.

Nu ne-am așteptat la așa ceva … Monoposturile Ferrari au fost mai rapide în acest weekend, dar cerul s-a deschis azi și a fost un joc corect„, a spus Hamilton.

Rezultatele complete ale calificărilor

În 2017, Sebastian Vettel a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Ungariei, dar Lewis Hamilton are cele mai multe victorii din istorie, cinci.

Cursa de la Hungaroring va avea loc duminică, de la ora 16:00. Câștigătorul va fi desemnat după 70 de tururi de circuit.

ungariaferrarihungaroringpole positionHamiltonraikkonenformula 1marele premiu al ungarieilewis hamiltonVettel