VIDEO | Lewis Hamilton, învingător în Bahrain! Cursă cu ghinion pentru Ferrari

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 31 martie 2019, ora 19:07,
hamilton leclerc

Lewis Hamilton a câştigat Marele Premiu al Bahrainului după ce a plecat de pe poziţia a treia a grilei de start. Cele două monoposturi Ferrari au avut probleme în cursă. Motorul lui Charles Leclerc a cedat, iar Sebastian Vettel a avut parte de două incidente.

După ce a obţinut primul pole-position din carieră, Charles Leclerc a condus cursa din Bahrain până în turul 47. Problemele la motor au făcut ca monopostul său să piardă din putere, iar pilotul născut în Monaco a cedat în final.

Şi Sebastian Vettel a avut probleme. Plecat de pe poziţia a doua, Vettel a fost acroşat de Hamilton în turul 38. În turul următor, Vettel a avut parte de un nou incident, în care a intrat în coliziune cu pilotul Williams, George Russel. Pilotul Ferrari a terminat cursa pe locul al cincilea.

Cursa s-a încheiat cu victoria lui Lewis Hamilton, urmat de coechipierul său de la Mercedes, Valteri Bottas. A fost a doua dublă a sezonului pentru Mercedes. Charles Leclerc a obţinut totuşi primul său podium din carieră.

„A fost o cursă foarte, foarte dificilă. Charles a făcut o cursă excelentă astăzi, cred că este devastator pentru el” – Lewis Hamilton, pilot Mercedes F1

Pentru campionul mondial, Lewis Hamilton, a fost cea de-a 74-a victorie în cariera sa de pilot în Formula 1.