VIDEO | Lewis Hamilton, campion la Monaco! Sebastian Vettel salvează ziua pentru Ferrari

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 26 mai 2019, ora 17:24,
f1-monaco
f1-monaco

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes) a câștigat Marele Premiu al Principatului Monaco, a şasea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1. Hamilton i-a dedicat acest succes lui Niki Lauda, care a decedat de curând.

Având o strategie cu o singură oprire la boxe, Hamilton a fost cronometrat la final cu o oră, 43 de minute, 28 de secunde și 437 de miimi.

Britanicul a fost urmat de către germanul Sebastian Vettel (Ferrari) și finlandezul Valtteri Bottas (Mercedes).

Pentru Lewis Hamilton (34 de ani) este cel de-al patrulea succes din acest sezon, după cele din Bahrain, China și Spania.

Monegascul Charles Leclerc (Ferrari) a reprezentat din nou o mare dezamăgire, după ce a abandonat în turul 18, din cauza unui accident.

Lewis Hamilton i-a dedicat victoria regretatului Niki Lauda. Triplul campion mondial de Formula 1 a murit la vârsta de 70 de ani, la nouă luni după un transplant de plămân. Austriacul a luat titlul cu Ferrari în 1975 şi 1977 şi cu McLaren în 1984.

Am luptat având alături spiritul lui Niki. Știu că se va uita la mine de sus și mă va saluta. Am încercat să-l fac mândru de mine„, a spus Hamilton la finalul cursei.

Clasamentul piloților

Clasamentul constructorilor

Următoarea cursă, Marele Premiu al Canadei, va avea loc în data de 9 iunie, la Montreal.

ferrarisebastian vettelHamiltoncampionf1formula 1abandonVettelmonte carlomercedes