VIDEO | Le-a răzbunat pe Halep și Cîrstea! Andreescu, calificare în sferturi la US Open

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 03 septembrie 2019, ora 09:12,
andreescu
andreescu

Bianca Andreescu (15 WTA), jucătoare canadiană de origină română, le-a răzbunat pe Simona Halep și Sorana Cîrstea la US Open!

Adversara Biancăi, Townsend, le-a eliminat la turneul din America pe Simona Halep, în turul al doilea, scor 2-6, 6-3, 7-6, și Sorana Cîrstea, în turul al treilea, scor 7-5, 6-2.

Sportiva din Canada a învins-o pe Taylor Townsend (116 WTA) în optimile de finală, după o victorie în 3 seturi, scor 6-1, 4-6, 6-2. Meciul a durat o oră și 57 de minute, iar Andreescu s-a calificat în premieră în sferturi.

În următoarea fază a competiției, Andreescu va juca împotriva lui Elise Mertens (25 WTA). Cele două sportive nu s-au mai întâlnit până acum în circuit.