VIDEO | Larisa Iordache, de neoprit: a cucerit două medalii de aur și a scris istorie!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 20 decembrie 2020, ora 22:31,
iordache
iordache

Larisa Iordache a revenit în forță: a cucerit două medalii de aur la Campionatele Europene de gimnastică artistică de la Mersin (bârna și sol).

Sportiva noastră a încheiat aventura de la CE din Turcia cu patru medalii: două de aur la bârnă şi sol, și două de argint, cu echipa şi la sărituri.

• Revenită după 3 ani de pauză, media Larisei la prima finală a zilei, cea de sărituri, a fost de 13,875
  • În finala de la paralele, Iordache s-a clasat pe poziția a patra, cu o medie de 13,250.
  • În cea de-a treia finală, cea de de la bârnă, gimnasta de 24 de ani a reușit o notă de plecare de 6 și o execuție de 8.000
  • În proba finală, la sol, Larisa a primit, după o contestație, 13,450 și o nouă medalie de aur

În urma performanței obținute, Larisa a depășit-o pe Cătălin Ponor în clasamentul all-time al României și a devenit cea mai medaliată gimnastă a țării noastre la Campionatele Europene, cu 16 medalii.