VIDEO | La ce ne uităm de coronavirus. Top 5 meciuri pe care ai vrea să le revezi

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 15 martie 2020, ora 10:16,
gol maradona cu mana

Cum toate campionatele mari sunt închise, iar pandemia de coronavirus îi ține pe fanii fotbalului mai mult în casă, realitateasportiva.net vă propune să vedeți sau să revedeți imagini de la cinci meciuri legendare.

2005: Liverpool – Milan, finala Ligii Campionilor. De la 0-3, la penalty-uri

Una dintre finalele memorabile ale Ligii Campionilor s-a jucat în 2005, la Istanbul, între Liverpool și AC Milan.

Italienii au condus cu 3-0 la pauză, după golurile marcate de Maldini (1) și Crespo (38, 44). Incredibil, în repriza secundă, în numai 6 minute, englezii au egalat.

Steven Gerrard, actualul antrenor al lui Ianis Hagi, a marcat în minutul 54, apoi Smicer (56) și Xabi Alonso (60) au echilibrat finala.

Trofeul a fost câștigat de Liverpool, la penalty-uri.

Argentina – Anglia 2-1, sferturile Cupei Mondiale din Mexic 1986. Mâna lui Dumnezeu și Golul Secolului

Anglia și Argentina, două rivale mari în fotbal, se întâlneau, în Mexic, la patru ani de la războiul din Insulele Falkland, în care sud-americanii au fost zdrobiți de englezi.

Meciul s-a disputat, așadar, într-un context extrem de tensionat, iar ceea ce s-a întâmplat avea să rămână în istorie.

Erau anii de glorie ai lui Maradona, dar primul gol marcat de acesta, în minutul 51, a fost cea mai mare rușine din istorie pentru arbitrajul la acest nivel.

El Pibe de Oro a înscris cu mâna, pentru 1-0. Culmea, câteva minute mai târziu, Maradona avea să marcheze „Golul Secolului”, așa cum a fost numită reușita argentinianului din minutul 55.

Maradona a plecat cu mingea la picior din propria jumătate și, în 10 secunde, în care a trecut de patru englezi și l-a fentat și pe portarul  Shilton, a înscris pentru 2-0.

Anglia a redus din handicap prin legendarul Gary Lineker, dar Argentina a câștigat și avea să câștige, la acel turneu, al doilea titlu mondial din palmares.

1999: Manchester United – Bayern Munchen 2-1. O finală de infarct!

Finala Ligii Campionilor din 1999 a fost definițiie pentru fotbalul englez. Condusă cu 1-0 încă din minutul 6, după golul marcat de Basler, Manchester a câștigat finala în minutele de prelungire!

Sheringham a egalat în minutul 90+1, iar Solksjaer, actualul antrenor al lui Manchester United, a înscris pentru 2-1, în minutul 90+3!

Amândoi au fost rezerve.

Nemții au rămas întinși pe gazon, nevenindu-le să creadă ce li s-a întâmplat!

1997: Brazilia – Italia 3-3. O nebunie de meci!

Cu un an înaintea Cupei Mondiale din Franța, în Hexagon s-a jucat un turneu în patru, la care au participat țara gazdă, Brazilia, Italia și Anglia.

Brazilia – Italia a fost cel mai spectaculos meci. Șase goluri, într-o partidă care punea față în față mulți fotbaliști care erau deja sau aveau să devină legende…

Del Piero a înscris primul gol în minutul 7. Albertini a înscris pentru 2-0 (24). La 31 de ani, legendarul Romario marca pentru Brazilia în minutul 35.

În repriza secundă, Del Piero trimitea din nou în poarta Braziliei (62). Primul Ronaldo avea 20 de ani și a redus din diferență (71), Iar Romario și-a trecut în cont dubla (85).

Un an mai târziu, la Campionatul Mondial, Brazilia era spulberată în finală de Franța lui Zidane, cu 3-0.

1970: Italia – Germania de Vest, semifinala Campionatului Mondial. 5 goluri în prelungiri!

A fost supranumit Meciul Secolului, pentru că a adus față în față, într-o semifinală de campionat mondial (Mexic), două superputeri ale fotbalului și pentru că au fost marcate nu mai puțin de 5 goluri în prelungiri. Marele Franz Beckenbauer a avut umărul dislocat și a jucat cu un bandaj.

Boninsegna a deschis scorul în minutul 8. Germania a reuit să ducă meciul în prelungiri printr-un gol marcat de Schnellinger, în minutul 90.

A urmat un adevărat festival de goluri!

Germania a preluat conducerea după reușita lui Gerd Muller (94). Patru minute mai târziu, Burgnich a egalat. Italy a înscris din nou prin Gigi Riva, în minutul 104.

Germania a egalat încă o dată, prin același Muller (3-3), însă Rivera a înscris aproape imediat, închizând tabela la scorul de 4-3.

anglia argentinameciul secoluluiitalia germania 1970maradonamana lui dumnezeucoronavirus