VIDEO | Kyrgios, mai rău ca niciodată! Insulte pentru arbitru la Queens

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 21 iunie 2019, ora 11:10,
kyrgios arogant

Nick Kyrgios a dovedit încă o dată că este incorigibil! Australianul a avut un nou derapaj la Queens, acolo unde l-a jignit pe arbitrul de scaun al meciului cu Felix Auger-Aliassime.

În primul set, Kyrgios a acuzat că mai multe mingi ale adversarului său nu au prins terenul și s-a supărat pe decizii. Nervii săi au „dat în clocot” după un punct acordat adversarului său, la 5-4. A fost momentul în care l-a luat la țintă pe arbitrul Fergus Murphy tot restul meciului.

„Mingea a fost mult afară! Nu putea fi mai afară decât atât! Ce faci? Acesta nu a fost al doilea serviciu?”, a strigat Kyrgios, care a primit avertisment, însă nimic nu l-a oprit: „A fost afară. Ai o singură sarcină de făcut. Ești un fraier. Iar pălăria ta arată ridicol. De ce o porți. Nici măcar nu e soare”
Kyrgios a continuat războiul cu arbitrul de scaun, dar şi cu cei de linie pe tot parcursul meciului, le-a transmis celor din staff-ul său că nu mai vrea să joace, iar într-una din pauze a preferat să se uite la un meci disputat pe un teren alăturat.
Australianul s-a certat şi de unul singur pe parcursul partidei. La un moment dat şi-a reproşat că s-a jucat FIFA până la trei dimineaţa şi că nu trebuia să mânânce burger şi cartofi prăjiţi înaintea meciului.
Canadianul Felix Auger-Aliassime s-a impus în trei seturi, scor 7-6, 6-7, 7-5. Pentru comportamentul său, Kyrgios s-a ales şi cu o amendă de 13.500 de lire.