VIDEO | Kimi Raikkonen, învingător la Austin. Hamilton amână petrecerea

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 22 octombrie 2018, ora 08:00,
raikkonen hamilton

Kimi Raikonnen a adus victoria pentru Scuderia Ferrari în Marele Premiu al Statelor Unite ale Americii. Lewis Hamilton putea câştiga la Austin cel de-al cincilea titlu de campion, însă a terminat al treilea, la un singur loc deasupra rivalului Sebastian Vettel.

Finlandezul de la Ferrari a pus capăt unei serii de 112 curse fără victorie în Formula 1. La 39 de ani, Raikkonen este cel mai în vârstă câştigător de Mare Premiu după Nigel Mansel (1994).

Britanicul de la Mercedes avea nevoie de o diferenţă de opt puncte faţă de Vettel pentru a se încorona din nou în Formula 1. Totul părea simplu după ce monopostul lui Vettel a fost acroşat chiar în primul tur de circuit. Germanul de la Ferrari a rămas însă în cursă şi a terminat pe locul al patrulea.

Cea mai bună performanţă pe circuitul de la Austin i-a aparţinut lui Max Verstappen. Pilotul de la Red Bull a terminat al doilea după ce a plecat de pe poziţia a 18-a a grilei de start. Verstappen i-a rezistat uluitor lui Hamilton, care a încercat să îl depăşească spre final.

Lewis Hamilton aşteaptă acum Marele Premiu al Mexicului pentru a egala recordul lui Fangio de cinci titluri de campion în Formula 1. Cu 80 de puncte în faţa lui Vettel în clasamentul piloţilor, britanicul poate cuceri titlul pe 28 octombrie, în antepenultimul Grand Prix al sezonului.