VIDEO | Juventus, sprint spre titlu! Ronaldo şi Immobile, umăr la umăr

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 21 iulie 2020, ora 00:52,
ronaldo dybala

Juventus a trecut cu 2-1 de Lazio şi este la opt puncte în faţa lui Inter cu patru etape înainte de finalul sezonului. Cristiano Ronaldo a reuşit o dublă şi l-a egalat pe Immobile în fruntea clasamentului golgeterilor din Serie A.

Lazio a rămas cu numai şapte puncte obţinute după reluarea campionatului şi a coborât pe patru în clasament după confruntarea cu Juventus de la Torino. După o prima repriză albă, campioana a primit penalty la un henţ al lui Bastos.

Cristiano Ronaldo nu a ratat şansa de a marca de la punctul cu var. Câteva minute mai târziu, Dybala şi Ronaldo au scăpat singuri spre poartă după intercepţia uruguayanului. Dybala l-a servit pe Ronaldo pentru al 30-lea gol al sezonului.

Tot la 30 de goluri a ajuns şi Immobile. Vârful lui Lazio a scos un penalty după un duel cu Chiellini şi a redus din diferenţă de la unsprezece metri.

Ronaldo şi Immobile sunt pe urmele lui Lewandowski în cursa pentru Gheata de Aur. Ambii mai au câte patru meciuri la dispoziţie pentru a-l prinde pe polonezul cu 34 de reuşite în Bundesliga.

Juventus se îndreaptă spre un nou titlu în Italia şi este singura echipă din Top 5 campionate ale Europei neînvinsă pe propriul teren în toate competiţiile în actualul sezon.

La Lazio, Ştefan Radu, suspendat, a ratat întâlnirea cu Juventus şi Cristiano Ronaldo.