VIDEO | Juventus, cale liberă spre titlu! Deziluzie pentru Ştefan Radu

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 25 iunie 2020, ora 00:50,
simone-inzaghi-lazio

Lazio a pierdut un meci important în cursa pentru titlu din Serie A. Echipa lui Ştefan Radu a fost învinsă de Atalanta după ce a condus cu 2-0 la Bergamo. Revelaţia din Italia a întors rezultatul, iar Lazio a rămas departe de lider.

După victoria obţinută de Juventus la Bologna, lazialii aveau nevoie de un succes la Bergamo pentru a rămâne la un punct de lider. Lazio a condus cu 2-0 după numai 11 minute de joc, însă nu a reuşit să gestioneze avantajul.

Sârbul Milinkovic-Savic marcase pentru 2-0 cu o execuţie superbă din afara careului.

Gosens a redus din diferenţă în minutul 38, iar Atalanta a întors scorul după pauză. Malinovsky (’66) şi Palomino (’80) au adus victoria echipei lui Gianpaolo Gasperini.

S-a terminat 3-2 pentru Atalanta, iar Lazio a rămas la patru puncte în urma liderului Juventus, cu 11 etape înainte de final. De partea cealaltă, trupa din Bergamo şi-a consolidat poziţia a patra, de Champions League, din clasament.

La Lazio, Ştefan Radu a fost titular şi a rămas pe teren până în minutul 77, atunci când Simone Inzaghi l-a înlocuit cu Bastos.