VIDEO | Jovan Markovici, puștiul Craiovei, a impresionat din nou pentru România U19

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 11 septembrie 2018, ora 09:43,
Jovan-Markovic

Echipa națională Under 19 a României a câștigat și al doilea meci amical în fața selecționatei Ciprului, scor 1-0, la Centrul Național de Fotbal Buftea. Jovan Markovici, atacantul Universității Craiova, a impresionat din nou.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Jovan Markovici, din penalty, în minutul 45. România a terminat jocul cu un om în minus în urma eliminării lui Valentin Mihăilă, din minutul 66.

România: Cristea – Rus (Țîrlea 90′), Screciu (cpt.), Ehmann, S. Șerban (Manolache 90′)  – M. Șerban (Leca 89′), Toma (Chiriac 39′) (Duminică 90′) – Petrilă (Horșia 58′), Sefer (Țicu  89′), Mihăilă – Markovici (Ion 90′). Antrenor: Daniel Oprescu.

În primul joc dintre cele două naționale, disputat sâmbătă, la Mogoșoaia, tricolorii s-au impus cu 2-1, după ce au fost conduși. Jovan Markovici și Valentin Mihăilă au adus victoria României.

Jovan Markovici (17 ani) s-a născut la Belgrad, din tată sârb și mamă româncă (din Corabia). Atacantul a debutat în Liga 1 în acest sezon, reușind și o pasă de gol pentru Universitatea Craiova.

Ultimele pregătiri înainte de startul calificărilor

Reprezentativa U19 va juca în toamna acestui an în calificările Campionatului European, care se va desfășura în Armenia în vara anului 2019. România va face parte din Grupa 13, alături de Bulgaria, Grecia și Gibraltar.

Turneul de calificare va fi găzduit de Bulgaria și se va desfășura în perioada 14-20 noiembrie, conform următorului program:

14 noiembrie 2018: Bulgaria – România

17 noiembrie 2018: Grecia – România

20 noiembrie 2018: România – Gibraltar

Echipele care se vor clasa pe primele două locuri în cele 13 grupe se vor alătura celor două echipe calificate direct la Turul de Elită, Portugalia și Germania. Turul de Elită se va disputa în primăvara anului 2019.

La finalul Turul de Elită, câștigătoarele celor 7 grupe, alături de țara gazdă, Armenia, vor participa la Campionatul European care se va desfășura în iunie 2019.

craiovauniversitatea craiovagolamicaljovan markovicicipruechipa nationalaromaniamarkoviciu19