VIDEO | Jorge Martin a câştigat Marele Premiu al Portugaliei la Moto GP! Campionul mondial Francesco Bagnaia a abandonat după o căzătură

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat duminică, 24 martie 2024, ora 20:26,
Jorge Martin

Spaniolul Jorge Martin (Ducati-Pramac) a câştigat Marele Premiu al Portugaliei la MotoGP, clasa-regină a motociclismului viteză.

Jorge Martin a trecut primul linia de sosire în Marele Premiu al Portugaliei la MotoGP

Cursa a avut loc pe circuitul Algarve de la Portimao și a fost a doua manşă a ediției din acest an a Campionatului Mondial.

Plecat poziția a treia a grilei de start, pe linia 1, Martin i-a devansat pe italianul Enea Bastianini (Ducati), care a luat startul din pole position, şi compatriotul lui Pedro Acosta (GasGas-Tech3).

Campionul mondial en-titre şi cel care era lider la zi în clasamentul general până la această cursă, italianul Francesco Bagnaia (Ducati), care a luat startul din linia a 2-a, pozitia a 4-a, a abandonat în urma unei căzături, cedând şefia ierarhiei lui Martin.

Primele patru locuri din clasamentul general sunt ocupate de Martin (60p), Brad Binder (Africa de Sud, KTM – 42p), Bastianini (39p) și Bagnaia (37p).