VIDEO | Jelena Ostapenko – Angelique Kerber, prima semifinală de la Wimbledon

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 10 iulie 2018, ora 19:38,
ostapenko-kerber

Jelena Ostapenko și Angelique Kerber s-au calificat în semifinalele turneului pe iarbă de la Wimbledon. Letona a trecut de slovaca Dominica Cibulkova, în timp ce germanca a învins-o pe rusoaica Daria Kasatkina.

Într-o partidă care a durat o oră și 23 de minute, Ostapenko a câștigat cu 7-5, 6-4 în fața Cibulkovei. Letona a fost foarte agresivă, a reușit cinci break-uri și a cedat serviciul de numai trei ori.

Tactica de joc a sportivei din Slovacia, una de așteptare, nu a dat roade pe această suprafață. Dominika Cibulkova a greșit semnificativ mai rar decât adversara (13-28 erori neforțate), dar a reușit doar 6 lovituri direct câștigătoare, în comparație cu cele 32 ale Jelenei Ostapenko.

Jelena Ostapenko (21 de ani) se califică în premieră în semifinale la Wimbledon.

Angelique Kerber (30 de ani) a trecut de Daria Kasatkina (21 de ani) cu scorul de 6-3, 7-5, în o oră și 31 de minute.

Germanca și-a asumat mai puține riscuri și a atacat când a fost nevoie. Rusoaica și-a arătat lipsa de experiență pe iarbă.

Pentru Angelique Kerber este cea de-a doua semifinală la Wimbledon, după cea din 2012. Germanca a fost aproape de trofeu în 2016, când a cedat în ultimul act.

Ostapenko și Kerber se vor înfrunta pentru prima dată într-un meci din circuitul WTA.

dominika cibulkovaostapenkoDaria Kasatkinaangelique kerberwimbledonsemifinalekerberjelena ostapenko