VIDEO | Japonia pierde dramatic meciul cu Belgia! Europenii au revenit de la 0-2!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 02 iulie 2018, ora 23:07,
belgia japonia

Meci de infarct la Rostov! Belgia a fost condusă de Japonia cu 2-0, dar a revenit și a dat lovitura în minutul 4 al prelungirilor!

Marcatori: Vertonghen (69), Fellaini (74), Chadli (90+4) / Haraguchi (48), Inui (52)

Uluitoare desfășurare a partidei de la Rostov! După 0-0 la pauză, meciul dintre Belgia și Japonia a devenit de-a dreptul nebun!

Niponii au lovit primii, în minutul 48, prin Haraguchi, care l-a învins pe marele Curtois cu un șut din unghi, la colțul lung!

Incredibil, asiaticii au reușit și golul al doilea! Și ce gol! Inui a prins o torpilă de peste 20 de metri, care l-a surprins pe portarul belgian!

Jucătorii niponi și-au pierdut însă concentrarea.

Belgienii au egalat în doar câteva minute! Vertonghen a avut noroc maxim, mingea trimisă de acesta cu capul, mai mult la întâmplare ajungând  în plasă (69).

Apoi, Fellaini (74), de numai 10 minute pe teren, avea să readucă Belgia pe drumul spre sferturile de finală!

Finalul a fost fabulos!

După un meci foarte bun, Japonia a cedat exact la ultima fază. Dramatic, așa cum numai niponii știu să o facă!

La singurul contraatac șnur pe care l-au avut, belgienii au dat lovitura prin Chadli. El și Fellaini, marcatorul celui de-al doilea gol, au intrat după pauză.

Belgia va întâlni Brazilia în sferturi.

Belgia: Courtois – Vertonghen, Kompany, Alderweireld – Meunier, De Bruyne, Witsel, Carrasco (65 Chandli) – Mertens (65 Fellaini), E. Hazard – Lukaku. Antrenor: Roberto Martinez

Japonia: Kawashima – Sakai, Shoji, Yoshida, Nagatomo – Shibasaki (81 Honda), Hasebe – Inui, Kagawa, Haraguchi (81 Yamaguchi) – Osako. Antrenor: Akira Nishino