VIDEO | Islanda, aproape de un egal cu Anglia! Nordicii au ratat un penalty în minutul 90+3

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 05 septembrie 2020, ora 21:41,
islanda-anglia

Meci dramatic între Islanda și Anglia, în Liga Națiunilor! Englezii au câștigat cu 1-0, după un penalty transformat în minutul 90+1. Islandezii, adversarii României în play-off-ul pentru EURO 2020, au ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 90+3.

La Reykjavík, unde vor juca și ‘tricolorii’ pe 8 octombrie, Islanda a ținut piept Angliei până pe final de meci. Partida se îndrepta către un rezultat de egalitate, mai ales după eliminarea lui Kyle Walker în minutul 70.

În minutul 89, Sverrir Ingi Ingason a făcut henț în careu și a fost eliminat. Raheem Sterling a transformat lovitura de la 11 metri.

Deși nu a reușit niciun șut pe poarta lui Pickford, Islanda putea să obțină o remiză, dar Birkir Bjarnason a ratat un penalty în minutul 90+3.

La fel cum se va întâmpla probabil și împotriva României, Islanda a jucat într-un sistem 4-4-2 agresiv, bazat pe presing. Nordicii au cedat deliberat inițiativa, iar Anglia a avut o posesie de 73%.

Pentru Islanda urmează un alt meci greu în Liga Națiunilor, cu Belgia, pe 8 septembrie, în deplasare.

Echipa nordică face parte din prima divizie a Ligii Națiunilor, spre deosebire de România, care este în liga B.