VIDEO | Irina Bara, aproape de o surpriză imensă în turneul de la Moscova

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 26 iulie 2018, ora 15:44,
Irina Bara
Irina Bara

Irina Bara (locul 140 WTA) a fost aproape de o victorie frumoasă în optimile de finală ale turneului pe zgură de la Moscova. Românca a pierdut în cele din urma în fața letonei Anastasija Sevastova (locul 20 WTA), scor 2-6, 7-6 (5), 4-6.

În setul doi al partidei, Irina Bara a fost condusă cu 3-0 și 5-3, dar a revenit incredibil și s-a impus cu 7-5 la tiebreak.

În setul decisiv, jucătoarea din România a condus cu 3-1, dar sportiva letonă a întors rezultatul, după o pauză medicală.

Anastasija Sevastova (28 de ani) a dat semne vizibile de oboseală, la patru zile după triumful în turneul de la București.

În sferturile de finală ale competiției din capitala Rusiei, jucătoarea letonă o va întâlni pe Aliaksandra Sasnovich din Belarus (locul 42 WTA).

Irina Bara (23 de ani) a evoluat pe tabloul principal al întrecerii de la Moscova din postura de lucky loser. Pentru parcursul ei, românca va fi recompensată cu 30 de puncte în clasamentul WTA și 7.195 de dolari.

Irina Bara se află la cea mai bună clasare din carieră. Românca are un bilanț de 31 de victorii și 21 de înfrângeri în 2018.