VIDEO | Ionuț Radu, eroul României din partida cu Portugalia! Cui a dedicat victoria superbă

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 08 septembrie 2018, ora 10:08,
ionuț-radu
ionuț-radu

Naționala de tineret a României a obținut o victorie dramatică, vineri seara, în deplasare contra reprezentativei Portugaliei, scor 2-1, într-o partidă ce a contat pentru calificarea la Euro 2019.

Golurile României au fost marcate de Cicâldău (51) şi A. Ivan (57), respectiv J. Carvalho (84) pentru Portugalia.

”Tricolorii” au avut doi jucători eliminați, pe Nedelcearu, în minutul 70 şi pe Andrei Ivan, în minutul 90. Și pentru ca dramatismul să atingă cote paroxistice, în minutul 90+10, Portugalia a beneficiat de o lovitură de la 11 m.

Eroul României s-a numit Ionuț Radu, portarul și căpitanul selecționatei Under 21 a României care a apărat lovitura de pedeapsă executată de João Carvalho. Modest, la finalul partidei, Radu a declarat pentru frf.ro că a simțit că penalty-ul a fost apărat de întreaga echipă:

„A fost un moment intens, am simţit că timpul stă în loc, dar, cel mai important, am simţit că toţi colegii şi toţi oamenii din staff sunt alături de mine. Am fost eu şi adversarul, faţă în faţă, dar nu m-am simţit singur. Am fost România şi pot spune că acel penalti a fost apărat de toată echipă, de o ţară întreagă, nu doar de mine.

Am un sentiment de mândrie, mândrie că sunt român, o bucurie imensă, dar sunt conştient că nu s-a terminat încă. Mai avem trei meciuri şi trebuie să ne calificăm. Suntem neînvinşi, merităm să ne calificăm, suntem cei mai buni.

Suntem România, suntem buni, nu trebuie să ne fie frică de nimeni. Suntem o echipă şi luptăm împreună! Şi suntem nişte norocoşi că avem posibilitatea de a face atâţia români fericiţi. E timpul nostru, e momentul să ne calificăm şi să demonstrăm cine suntem şi din ce suntem făcuţi! Luptăm pentru noi, luptăm pentru România”, a declarat Radu.

Tricolorii U21 sunt neînvinși în preliminariile EURO 2019 și ocupa poziția secundă, după Bosnia-Herțegovina, formație care are însă un meci în plus. Prezența la turneul final ar fi prima a naționalei U21 după cea din 1998.

Tricolorii U21 sunt neînvinși și ocupă poziția a treia în grupa preliminară, de unde se califică direct la EURO doar prima clasată. Cele mai bune patru din nouă ocupante ale locurilor secunde vor disputa un play-off pentru a stabili încă două selecționate care merg la CE 2019.

tricoloriportugalia u21 - romania u21 1-2euro 2019IvanJoão Carvalhonedelcearuportugalia u21andrei ivanionuț radupenalty aparat de ionut radu