VIDEO | Ionuț Radu a apărat senzațional, dar Genoa a pierdut cu Napoli

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 11 noiembrie 2018, ora 00:02,
Radu-Genoa
Radu-Genoa

Genoa a pierdut meciul de pe teren propriu cu Napoli, scor 1-2, în etapa a 12-a din campionatul Italiei. Portarul Ionuț Radu a fost cel mai bun jucător al „Grifonilor”, dar nu a putut împiedica cea de-a treia înfrângere la rând pentru genovezi.

Genoa a deschis scorul în minutul 20, prin Cristian Kouame, care a lovit mingea perfect cu capul.

În minutul 36, internaţionalul de tineret Ionuț Radu a reuşit să respingă incredibil mingea şutată de polonezul Arkadiusz Milik din doar câţiva metri.

Napoli a dominat în repriza a doua, iar Radu a ieșit din nou la rampă în minutul 50. Partida a fost întreruptă în minutul 59, din cauza ploii torențiale.

Imediat după reluarea meciului, Fabian Ruiz a înscris pentru Napoli. Șutul său în forță l-a lăsat fără replică pe portarul echipei din Genoa.

În minutul 68, Lorenzo Insigne a fost la un pas de gol, dar Ionuț Radu s-a opus. Atacantul italian a trimis bine din lovitură liberă, însă portarul român a respins mingea în corner.

Napoli a câștigat grație unui autogol în minutul 86. Davide Biraschi a deviat mingea nefericit, în urma unei lovituri libere. Gazonul era îmbibat cu apă, iar portarul Ionuț Radu n-a avut nicio șansă.

Genoa are șase meciuri fără victorie și ocupă locul 14 în clasament. Napoli continuă parcursul foarte bun și este pe poziția a doua.