VIDEO | Inițiativă inedită la Wimbledon! Reacția Simonei Halep

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 11 iunie 2020, ora 21:22,
Halep Wimbledon

Ediția din acest an a turneului de tenis de la Wimbledon a fost anulată din cauza pandemiei de coronavirus. Este pentru prima dată după Cel De-al Doilea Război Mondial când competiția pe iarbă nu se joacă. Organizatorii au găsit o metodă inedită pentru a readuce la viață spiritul de la Wimbledon.

All England Lawn Tennis Club (AELTC) a lansat azi campania ‘Wimbledon Recreated’ pentru a celebra ediția din 2020, chiar dacă turneul a fost amânat pentru anul viitor.

Fanii turneului, precum și jucătorii și jucătoarele, au fost invitați să trimită clipuri video în care arată cum au recreat acasă condițiile pentru tenis pe iarbă.

În plus, în zilele următoare vor fi rememorate cele mai frumoase meciuri de la Wimbledon, alături de comentariul unor campioni precum Simona Halep, Novak Djokovic sau Serena Williams.

Wimbledon a fost recreat„, a scris Simona Halep pe Twitter.

Simona Halep (28 de ani, locul 2 WTA) este campioana en titre la Wimbledon. Constănțeanca a învins-o în finală pe americanca Serena Williams, scor 6-2, 6-2, după numai 56 de minute de joc.

Simona Halep a comis doar 3 erori neforțate, un record pentru ultimul act al unui turneu de Mare Șlem. Halep a devenit prima jucătoare din România care câștigă turneul de la Wimbledon.