VIDEO | Înfrângere-șoc pentru Real Madrid! Care este avansul Barcelonei în LaLiga

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 17 februarie 2019, ora 15:17,
real-madrid-girona

Real Madrid a pierdut meciul de pe teren propriu cu Girona, scor 1-2, în etapa a 24-a din campionatul Spaniei. ‘Galacticii’ sunt la nouă puncte în urma liderului FC Barcelona.

Madrilenii au dominat prima repriză și au înscris în minutul 25, prin Casemiro

Real Madrid a înscris cele mai multe goluri cu capul în acest sezon de LaLiga, 15.

În minutul 64, Sergios Ramos a comis henț în careu, iar golgheterul oaspeților, Christian Stuani, a transformat lovitura de la 11 metri.

În minutul 75, Girona a înscris pe contraatac. Lozano a șutat de la marginea careului, Courtois a respins în lateral, iar Portu a împins mingea în poartă.

În minutul 90, Sergio Ramos a fost eliminat, pentru cumul de cartonașe galbene. Căpitanul ‘galacticilor’ a devenit jucătorul cu cele mai multe cartonașe roșii din istoria LaLiga – 19.

Francezul Karim Benzema a bifat meciul cu numărul 300 în campionatul Spaniei.

În urma acestui rezultat, Real Madrid ocupă locul 3 în clasament, la 9 puncte de marea rivală FC Barcelona. Echipa pregătită de către Santiago Solari întrerupe o serie de 5 victorii.

Girona nu mai câștigase în campionat din 25 noiembrie 2018, dar este singura echipă care a luat puncte atât pe Camp Nou, cât și pe Santiago Bernabeu, în acest sezon.

infrangerebarcelonasolarilaligaspaniaSantiago Solarisergio ramosreal madridgirona