VIDEO | Informatica Timișoara a câștigat Supercupa României la futsal. Răzvan Burleanu a oferit trofeul

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 25 august 2018, ora 22:46,
futsal-supercupa

Informatica Timișoara a cucerit Supercupa României, după victoria cu CS United Galați, scor 4-3 (2-1). Jucătorii celor două echipe au fost premiați de către Răzvan Burleanu, președintele Federației Române de Fotbal.

Potrivit realitateadegalati.net, United Galați a ratat încă o şansă de a cuceri un trofeu intern, după ce, în ultimele sezoane, a pierdut două finale de campionat şi una de Cupa României.

În meciul de la Sighişoara, scorul a fost deschis de bănăţeni, prin Araujo, cu şase minute înainte de finalul primei reprize. Mimi Stoica a dublat avantajul Informaticii, două minute mai târziu, după o gafă uriaşă a defensivei gălăţene. Cu cinci secunde înainte de finalul primei părţi, una dintre noile achiziţii ale gălăţenilor, portughezul Côco, s-a aflat pe traiectoria mingii şutate de Laşcu şi a redus din diferenţă.

După reluare, timişorenii şi-au mărit din nou avantajul, prin acelaşi Mimi Stoica, internaţional transferat în această vară de Informatica. Gălăţenii s-au apropiat din nou la un sigur gol, după un contraatac al lui Andrei Crăciun, finalizat de Côco, din marginea careului. A urmat egalarea, la un atac purtat pe partea stângă de Laşcu, internaţionalul moldovean a pasat în centru, Crăciun a reluat în bară, iar Laşcu, pe fază, a trimis în poarta goală mingea revenită în teren.

Scorul egal nu a durat decât câteva secunde, pentru că, la faza imediat următoare, noul venit Ovsianikov s-a înşurubat prin apărarea celor de la United şi a înscris pentru 4-3. Finalul s-a jucat cu echipa gălăţeană fără portar, pentru a beneficia de un om în plus, însă Timişoara s-a apărat foarte bine şi şi-a păstrat avantajul de un gol.

Golurile partidei pot fi văzute aici.

CS United: Ionuț Păduraru, Andrei Dinicuță, Andrei Crăciun, Rafael de Souza, Kailon Borges, Nuno Vieira Coco, Daniel Petică, Matei Boșneagă, Andrian Lașcu, Viorel Cojoc, Constantin Burdujel, Octavian Cireș, Ovidiu Tănase. Antrenor: Florin Ignat.

Informatica Timișoara: Vlad Iancu, Roberto Voin, Teodor Lungu, Andre Mogueira Deco, Savio Valadares, Dennis Ovsianikov, Dmitri Bondar, Darius Nastai, Daniel Araujo, Valentin Ilaș, Mimi Stoica, Pedro da Silva, Liviu Ruxandari. Antrenor: Robert Lupu.

Am spus că va fi un meci foarte echilibrat și nu am greșit. Mă bucur enorm că am cucerit Supercupa României. Înseamnă mult pentru noi, acum la început de drum și în perspectiva participării în premieră în UEFA Champions League. Mă bucur de asemenea pentru cei care au venit în această vară la Timișoara și s-au adaptat atât de repede. Supercupa va rămâne un punct de reper pentru ceea ce va urma în acest sezon”, a declarat, pentru www.frf.ro, Robert Lupu, antrenorul-jucător de la Informatica Timișoara.

Jucătorii celor două echipe au fost premiați de către Răzvan Burleanu, președintele Federației Române de Fotbal.