VIDEO | Incident incredibil în Turul Franței. Chris Froome a fost atacat de un spectator

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 20 iulie 2018, ora 11:31,
chris-froome

Ciclistul britanic Chris Froome a fost atacat de către un spectator pe traseul etapei a 12-a din Turul Franţei. Un bărbat a încercat să-l lovească pe Froome, dar nu a reușit decât să-l împingă.

Poliţia franceză a anunțat că l-a reţinut pe agresor, în urma evenimentelor din regiunea Alpe d’Huez.

Chris Froome a fost victima mai multor incidente în timpul etapei de joi, fiind scuipat şi înjurat de către unii spectatori. Britanicul este contestat ca urmare a scandalului de dopaj în care a fost implicat în ultimele luni.

În etapa montană de la Alpe d’Huez, Froome a terminat al patrulea, la patru secunde după coechipierul Geraint Thomas, purtătorul tricoului galben. În clasamentul general, Chris Froome este al doilea, la un minut şi 39 de secunde de Thomas.

Froome (33 de ani), principalul favorit în Turul Franței, a fost supus unui control antidoping la finalul ultimei etape a Turului Spaniei, rezultatul analizei fiind unul anormal la salbutamol, un medicament utilizat în tratamentul astmului, afecţiune de care suferă ciclistul.

Chris Froome (33 de ani) a câștigat ultimele trei ediții ale Turului Franței. Componentul echipei Sky a arătat o formă bună în acest an, prin câștigarea Turului Italiei (Il Giro), în luna mai.