VIDEO | Încă un record pentru Simona Halep! A reușit cea mai rapidă victorie din acest an

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 23 decembrie 2019, ora 21:56,
Halep Simona

Simona Halep (28 de ani, locul 4 WTA) a făcut un sezon foarte bun, în care a câștigat cel de-al doilea titlu de Mare Șlem din carieră, la Wimbledon. Constănțeanca a fost votată ‘Favorita Fanilor’ pe site-ul WTA. Halep a reușit încă un record personal – cea mai rapidă victorie din 2019 în circuitul feminin de tenis.

În 2019, Halep a înregistrat 43 de victorii și 17 înfrângeri și a câștigat turneul de la Wimbledon. A mai ajuns în finală la Doha și Madrid.

‘Super Simo’ a reușit cea mai rapidă victorie în 2019: 6-0, 6-0 cu Viktoria Kuzmova din Slovacia, în doar 44 de minute, în optimile de finală ale turneului pe zgură de la Madrid.

Halep n-a reușit să câștige pentru a treia oară în carieră turneul de la Madrid, fiind învinsă în finală de către olandeza Kiki Bertens, scor 6-4, 6-4.

Cea mai rapidă victorie într-un turneu de Mare Șlem în 2019 îi aparține americancei Serena Williams: 6-1, 6-0, cu Qiang Wang din China, în sferturile de finală la US Open.