VIDEO | Încă un pas greșit în lupta la titlu! Barcelona – Atletico, meci straniu, cu trei penalty-uri și un autogol

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 01 iulie 2020, ora 08:56,
barca atletico

FC Barcelona a făcut încă un pas greșit în lupta la titlu cu Real Madrid. Catalanii au remizat pe teren propriu cu Atletico Madrid, scor 2-2. A fost un meci încrâncenat, cu trei penalty-uri și un autogol.

Barcelona a dominat, cu o posesie a mingii de 72%, dar nu și-a creat multe ocazii clare de gol. Tactica aleasă de către Quique Setien, cu patru mijlocași centrali, a fost criticată de către presa din Spania.

În minutul 11, în urma unui corner, Diego Costa a încercat să respingă mingea, dar a trimis-o în propria poartă.

În minutul 17, Pique a faultat în careul propriu, iar Atletico Madrid a primit penalty. Șutul lui Diego Costa a fost apărat de către portarul Marc-Andre ter Stegen, dar arbitrul a dictat reexecutarea loviturii de la 11 metri.

În cele din urmă, Saul Niguez a înscris și a egalat situația pe tabelă. Acesta a fost și scorul pauzei.

În repriza a doua, în minutul 50, Leo Messi a transformat un penalty obținut de către Nelson Semedo, după un fault al fundașului Felipe.

Leo Messi (33 de ani) a marcat golul cu numărul 700 din carieră.

În minutul 62, Atletico Madrid a primit un nou penalty, la o fază la care Yannick Carrasco a părut că s-a împiedicat. Același Saul a transformat.

În urma acestui rezultat, FC Barcelona este la un punct în spatele rivalei Real Madrid, care nu a jucat în această etapă. Atletico Madrid ocupă poziția a treia în clasament.

Real Madrid joacă joi, pe teren propriu, de la ora 23:00, cu Getafe.