VIDEO | Imagini inedite cu Simona Halep, din culisele turneului de la Beijing

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 09 octombrie 2019, ora 10:16,
halep
halep

Organizatorii turneului de tenis de la Beijing și WTA au publicat imagini din culise cu jucătoarele care au participat la competiția chineză. Simona Halep a jucat doar două meciuri la Beijing, pe fondul problemelor la spate, iar românca a fost surprinsă în timp ce lucra suplimentar pentru a-și recăpăta forma fizică.

Japoneza Naomi Osaka, locul 4 WTA, a câștigat turneului de la Beijing, după ce a învins liderul mondial, australianca Ashleigh Barty, scor 3-6, 6-3, 6-2.

Simona Halep a fost eliminată în turul al doilea de către rusoaica Ekaterina Alexandrova, scor 6-2, 6-3.

Alături de celelalte jucătoare de top, românca a apărut în clipul „Behind the scenes” de la China Open.

Pentru Simona Halep urmează Turneul Campioanelor de la Shenzhen, China, programat în perioada 27 octombrie – 3 noiembrie.

Finala din 2014 este cel mai bun rezultat al Simonei Halep la Turneul Campioanelor. În rest, constănțeanca nu a reușit să treacă de faza grupelor.

42 de victorii și 15 înfrângeri este bilanțul Simonei Halep (28 de ani) în acest sezon. Triumf la Wimbledon, finale la Doha și Madrid și semifinală la Miami sunt reperele jucătoarei aflate pe locul 6 în lume.