VIDEO | Îl mai țineți minte? Omul care a adus primul trofeu continental pentru echipa sa

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 23 decembrie 2020, ora 13:22,
gignac
gignac

Tigres a câștigat în premieră Liga Campionilor CONCACAF după ce a învins-o în ultimul act pe Los Angeles, într-o partidă desfășurată la Orlando.

Mexicanii au ajuns pentru a patra oară în finala competiției, însă au pierdut în precedentele trei situații în care au evoluat cu trofeul pe masă. S-a întâmplat în 2016, 2017 și 2019. Succesul a venit de această dată din piciorul lui Gignac, fostul, internațional francez aflat în  lotul mexicanilor de cinci ani și jumătate. El a marcat golul care a stabilit scirul final, 2-1 penru azteci. Până atunci Diego Rossi deschisese scorul, pentur americani în minutul 61, iar Ayala egalase 11 minute mai târziu. Grație acestei victorii, Tigres va juca la Campionatul Mondial al Cluburilor care va avea loc în Qatar, în perioada 1-11 februarie.