VIDEO | Iga Swiatek, prima finalistă la Roland Garros! Parcurs fabulos pentru noua senzație a Poloniei

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 08 octombrie 2020, ora 17:31,
iga swiatek
iga swiatek

Poloneza Iga Swiatek (locul 54 WTA) s-a calificat în finala turneului de la Roland Garros, după o victorie clară în fața argentiniencei Nadia Podoroska (131 WTA), scor 6-2, 6-1.

Meciul a durat doar o oră și 12 minute. Swiatek a cedat o singură dată serviciul, spre finalul setului doi.

Tânăra jucătoare din Polonia a impresionat din nou cu jocul ei ofensiv și a părut de neclintit în privința încrederii. Iga Swiatek a reușit 23 de lovituri câștigătoare.

La 19 ani, Iga Swiatek va juca prima finală de Mare Șlem din carieră. Poloneza nu a cedat niciun set până acum la Roland Garros, deși a avut adversare precum Marketa Vondrousova (finalistă în 2019) sau Simona Halep (principala favorită a turneului, campioană la Paris în 2018).

Iga Swiatek poate ajunge în finală și la dublu la Openul Franței. Vineri, ea va juca alături de Nicole Melichar împotriva echipei Alexa Guarachi/Desirae Krawczyk.

Cealaltă semifinală de simplu de la Roland Garros este Sofia Kenin (SUA, locul 6 WTA) – Petra Kvitova (Cehia, 11 WTA). Meciul va începe în câteva minute.