VIDEO | Iașiul s-a trezit la timp! Victorie pentru echipa lui Rednic în fața lui Sepsi

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 05 iulie 2020, ora 15:19,
poli iasi
poli iasi

Returul din play-out a început cu o victorie a moldovenilor în fața trupei lui Grozavu. Ieșenii s-au impus cu 3-1, dar succesul a fost facilitat de două gafe incredibile ale adversarilor.

După ce au fost bătuți marți seară de Hermannstadt, alb-albaștrii din Copou și-au luat revanșa în fața covăsnenilor care îi umiliseră în turul semifinalelor Cupei României. Luckassen a spart gheața în meci după 25 de minute, olandezul profitând de o eroare uriașă a portarului Niczuly.

Până la pauză s-a făcut 1-1, după ce Istvan Fulop a înscris cu o lovitură de cap în poarta apărată de debutantul în Liga 1, Axinte.

Dar Grozavu a fost din nou trădat de defensiva sa după pauză. Fostul jucător al lui Poli Iași, Tincu, a „reușit” un autogol care le-a adus din nou în avantaj pe gazde.

Iar tabela a închis-o Horșia, după o fază suspectă de offside. Echipa lui Rednic iese deocamdată din zona retrogradării, urcând pe locul 5 în play-out la trei lungimi în spatele învinsei sale de astăzi. Cele două se vor reîntâlni joi, atunci când se vor duela în returul semifinalelor Cupei României.