VIDEO | Ianis și Gică Hagi au revăzut împreună meciul România – Columbia, de la Campionatul Mondial din 1994

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 11 aprilie 2020, ora 21:50,
Ianis și Gică Hagi

Aflați în izolare, pe fondul pandemiei de coronavirus, Ianis și Gică Hagi au revăzut împreună meciul România – Columbia, de la Campionatul Mondial din SUA, din 1994. Gică Hagi reușea atunci unul dintre cele mai frumoase goluri ale turneului.

TVR a difuzat astăzi partida dintre România și Columbia, scor 3-1, debutul „tricolorilor” la Campionatul Mondial din 1994.

„Ce gol ai marcat!”, a fost reacția lui Ianis Hagi, care a postat un clip video pe rețelele de socializare.

La Campionatul Mondial din SUA, România a făcut parte din Grupa A, alături de Elveția, SUA și Columbia. ‘Tricolorii’ s-au calificat de pe primul loc în grupă, cu 6 puncte.

România s-a oprit în faza sferturilor de finală, după ce a fost eliminată de Suedia în urma loviturilor de departajare. Acest ‘sfert’ de Campionat Mondial rămâne cel mai important rezultat din istoria echipei naționale.