VIDEO | Ianis Hagi, prima dublă în Belgia. Final incredibil în derby!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 28 septembrie 2019, ora 21:46,
ianis-hagi-genk

Ianis Hagi are o seară perfectă în deplasarea de la St. Truiden, meci pe care fanii lui Genk îl consideră un derby important pentru echipa lor.

Mijlocaşul român a centrat de la colţul terenului pentru primul gol al oaspeţilor.

Ianis Hagi a dus scorul la 2-0 înainte de pauză, din penalty. A fost a doua reuşită a mijlocaşului român pentru echipa belgiană.

Românul a reuşit apoi dubla, tot de la punctul cu var.

Pentru Ianis Hagi, meciul cu St. Truiden este al treilea ca titular la Genk. Românul a jucat în 8 meciuri oficiale pentru Genk, dintre care 7 au fost în campionat. Mijlocașul a înscris trei goluri și a dat 2 pase de gol.

Celălalt român de la Genk, Vladimir Screciu, este accidentat.

Hagi a debutat şi în UEFA Champions League, la Salzburg. Românul a evoluat 18 minute pentru Genk în partida câştigată de austrieci cu 6-2.

Din păcate pentru Ianis Hagi, înlocuit în minutul 69, echipa sa a ratat victoria după ce a condus cu 3-0. S-a terminat 3-3, cu două goluri înscrise pentru St. Truiden de Yohan Boli, fratele fundaşului de la CFR Cluj.