VIDEO | Ianis Hagi, cu gândul la meciurile cu Suedia și Norvegia. „Avem curaj, muncim pentru toată țara”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 08 septembrie 2019, ora 21:52,
ianis hagi
ianis hagi

România nu a convins în meciul cu Malta de la Ploiești, dar a reușit să câștige și să mențină presiunea pe Suedia și Norvegia, în lupta pentru calificarea la EURO 2020. Ianis Hagi a declarat că ‘tricolorii’ vor fi curajoși în partidele decisive cu echipele nordice.

La Ploiești, România a învins Malta doar cu 1-0. George Pușcaș a înscris în minutul 47, în urma unui corner executat bine de către Ianis Hagi.

A fost un meci destul de greu până când am marcat primul gol. În prima repriză, am avut destul de multe ocazii. Ne doream să marcăm mai mult, dar importante sunt cele trei puncte.

E important că am această chimie cu George Pușcaș, de fiecare dată când suntem pe teren producem ocazii și ne bucură… de multe ori înscrie el.

Cu Suedia și Norvegia jucăm acasă, avem curaj, știm că trebuie să luăm 6 puncte. Sper ca fanii să rămână alături de noi. Muncim pentru voi, pentru toată țara. Sperăm să vă ducem acolo unde ne este locul, la Campionatul European„, a spus Ianis Hagi la finalul partidei de la Ploiești.

România – Malta 1-0

Primele reacții în direct de la Ploiești după România – Malta 1-0? bit.ly/LiveBlog_ROU

Publicată de Echipa națională de fotbal a României pe Duminică, 8 septembrie 2019

În urma acestui rezultat, România a urcat pe locul 3 în clasamentul grupei F, la egalitate de puncte cu Suedia.

Suedia și Norvegia se înfruntă de la ora 21:45, la Stockholm.

euro 2020echipa nationalaromanianorvegiaianis hagisuediaploiestipreliminariicalificarehagi