VIDEO | Ianis Hagi aduce o nouă victorie pentru Viitorul, la Iași

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 05 octombrie 2018, ora 23:21,
Ianis-Hagi
Ianis-Hagi

FC Viitorul a câștigat meciul din deplasare cu Politehnica Iași, scor 2-1, în etapa a 11-a din Liga 1. Constănțenii au urcat pe locul doi în clasament.

Ianis Hagi a deschis scorul în minutul 20, după o pasă excelentă a lui Voduț.

În minutul 40, Luchin l-a faultat în careu pe Platini, iar Andrei Cristea a transformat fără emoții lovitura de la 11 metri.

Două minute mai târziu, Voduț și Drăguș au irosit ocazii rarisime.

În minutul 45, Denis Drăguș a fost agățat în careu de Panțîru, iar arbitrul Feșnic a acordat penalty pentru Viitorul. Drăguș a ratat, dar arbitrul a decis ca lovitura de la 11 metri să se repete. De această dată, a executat Ianis Hagi și a înscris.

În minutul 76, portarul Viitorului a respins incredibil lovitura liberă executată de Andrei Cristea.

În ultimul minut de joc, gazdele au avut șansa egalării, dar Enoh a trimis mult peste poartă din poziție excelentă.

Poli Iaşi: D. Rusu – Zaharia (Enoh 46′), Mihăescu (N’Dongala 78′), Frăsinescu, Panţîru – Rus, Cioinac – Sanoh, Flores, Platini – A. Cristea (Aguinaldo 78′). Antrenor: Flavius Stoican.

Viitorul: Cojocaru – Duarte (Ghiţă 54′), Ţîru, Luchin, De Nooijer – Achim (Artean 61′), Băluţă, Vînă – I. Hagi, Voduţ (Houri 71′), Drăguş. Antrenor: Gică Hagi.

În urma acestui rezultat, FC Viitorul se află pe locul doi în clasament, iar Poli Iași ocupă poziția a opta.