VIDEO | Ianis, cu moralul la maxim: ”Trebuie să fim la cel mai bun nivel!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 19 decembrie 2019, ora 15:48,
ianis-hagi-genk

Ianis Hagi a vorbit despre situația echipei sale în campionat.

Fotbalistul român nu a fost titular în ultima partidă, cu Waasland-Bevern, însă a intrat pe teren în minutul 68 și, la doar un minut, a executat cornerul din care a marcat Sander Berge.

Fiul ”Regelui” este cu moralul la maxim după ultimele două partide ale echipei sale. Internaționalul român speră ca formația belgiană să se mențină la un nivel cât mai ridicat în următoarea perioadă.

„Este important că am reușit aceste două victorii consecutive. Chiar aveam nevoie de aceste puncte pentru a ne apropia de primele șase.

Trebuie să ne menținem la același nivel. Atitudinea a fost bună și se pare că suntem pe drumul cel bun. Cu Anderlecht va fi dificil, chiar dacă și ei au probleme în clasament. Trebuie să fim la cel mai bun nivel”, a declarat Ianis pentru Sporza.

În urma victoriei din ultimul meci, scor 4-1, Genk a ajuns la a doua victorie consecutivă în campionat. În acest moment, campioana en-titre se află pe locul 7, cu 28 de puncte.

În următoarea partidă, Genk va juca derby-ul cu Anderlecht.

6 milioane de euro este cota de piață a lui Ianis, potrivit transfermarkt.com.

În actualul sezon, internaționalul român a bifat 13 apariții pentru Genk, reușind să marcheze de trei ori.