VIDEO | Hermannstadt încheie sezonul regulat cu o victorie! Sibienii, la egalitate cu Dinamo

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 03 martie 2019, ora 19:06,

FC Hermannstadt a câștigat meciul de pe teren propriu cu Politehnica Iași, scor 2-0, în etapa a 26-a din Liga 1. Atât sibienii, cât și moldovenii vor juca în play-out.

Înaintea partidei, Poli Iași avea șanse la play-off, dar elevii lui Flavius Stoican nu au jucat nimic pe arena din Pitești.

În minutul 71, Sergiu Popovici a deschis scorul, după acțiunea frumoasă a lui Blănaru. (VIDEO)

În minutul 84, Patrick Petre a ratat inexplicabil egalarea. Mijlocașul a rămas cu poarta goală, dar s-a împiedicat de minge. (VIDEO)

În minutul 89, Mihalache a fost eliminat de la Poli Iași. (VIDEO) În prelungiri, Filip Jazvic a stabilit scorul final. (VIDEO

Hermannstadt: Cabuz – Măţel, Pîrvulescu, Dandea, Stoica, Tătar – Petrescu, Dâlbea, Popovici (Dumitriu ’80) – Blănaru (Javzici ’73), Tsoumou (Mijuskovic ’88). Antrenor: Vasile Miriuţă.

Poli Iaşi: D. Rusu – Bosoi (Enoh ’86), Mihalache, Frăsinescu, Sin – Qaka, Cioinac – L. Soares,  F. Nascimento (Petre ’60), A. Burlacu (Semedo ’70) – B. Garros. Antrenor: Flavius Stoican.

În urma acestui rezultat, FC Hermannstadt va începe play-out-ul cu 16 puncte, iar Politehnica Iași cu 17 puncte.