VIDEO | Hamilton, victorie clară în Marele Premiu al Japoniei! Tot mai aproape de titlu

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 07 octombrie 2018, ora 13:37,
hamilton
hamilton

Lewis Hamilton, 33 de ani, a câștigat fără emoții în Japonia și și-a consolidat prima poziție în clasament după ce Sebastian Vettel a terminat doar pe locul 6 în urma unui acroșaj cu Max Verstappen în debutul cursei. A fost victoria cu numărul 71 din carieră și a 9-a din actualul sezon pentru Hamilton.

Hamilton, cel care se apropie de al cincilea titlu mondial din carieră, a fost urmat de coechipierul său, finlandezul Valterri Bottas, iar pe trei a terminat olandezul Max Verstappen (Red Bull).

Pe locul 4 s-a regăsit un alt pilot al celor de la Red Bull, australianul Daniel Ricciardo, iar pe locul al cincilea s-a clasat finlandezul Kimi Raikkonen (Ferrari).