VIDEO | Halep, învinsă de Svitolina! Calificarea se joacă în ultimul meci

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 30 octombrie 2019, ora 14:19,
halep-us-open

Simona Halep a pierdut al doilea meci de la Turneul Campioanelor. La Shenzhen, Halep a pierdut în două seturi duelul cu Elina Svitolina, scor 7-5, 6-3 în favoarea jucătoarei din Ucraina.

Simona Halep a început slab meciul cu Elina Svitolina, al doilea din Grupa Violet de la Turneul Campioanelor. Ucraineanca a condus cu 3-0, însă Halep a reuşit revenirea. S-a mers cap la cap până la 5-5, apoi Svitolina a reuşit break-ul care i-a adus primul set, scor 7-5.

21 de greşeli neforţate a făcut Simona Halep în primul set, faţă de numai 15 ale adversarei.

În setul al doilea, Simona a fost prima care a reuşit să spargă serviciul adversarei, la scorul de 1-1. Ucraineanca a făcut imediat rebreak-ul pentru 2-2. A fost momentul în care Simona Halep a apelat pentru a doua oară în meci la Darren Cahill, pentru on-court coaching.

Svitolina a reuşit încă un break la 4-3 şi a servit pentru prima oară pentru meci la scorul de 5-3 în setul al doilea. S-a terminat 7-5, 6-3 pentru Svitolina.

Simona o va întâlni în ultimul meci pe Karolina Pliskova, vineri. În aceeaşi zi, Bianca Andreescu va lupta cu Svitolina, iar rezultatul celor două partide va decide jucătoarele calificate în semifinale din Grupa Violet.