VIDEO | Halep e lăudată după înfrângerea cu Serena: „A rezistat unui tsunami și nu s-a descompus!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 21 ianuarie 2019, ora 16:37,
Halep
Halep

Simona Halep a impresionat în duelul cu Serena Williams, chiar dacă americanca a reușit în cele din urmă să se impună.

Presa de specialitate a lăudat-o pe Halep, iar jurnaliștii străini au considerat că meciul a fost unul foarte spectaculos.

„Serena Williams a început ca o rachetă şi a terminat în trombă. Halep, numărul 1 mondial, nu părea să aibă un plan de joc. Marele său merit a fost cel de a rezista acestui tsunami fără să se descompună.

Este adevărat că nu ne puteam imagina ca Halep să nu se lupte. Românca, foarte eficientă la loviturile cu dreapta în lung de linie, a reuşit să o facă pe americancă să se îndoiască, într-un meci care a luat o dimensiune epică„, a scris L’Equipe.

„A fost unul dintre cele mai spectaculoase meciuri ale turneului. Ambele jucătoare au evoluat la un nivel extrem de ridicat”, consideră și Tennis Magazine.

„Românca a dat totul în acest meci, a avut ocazia să facă 4-2 în decisiv. Cumva, Serena a reușit să se furișeze în sferturi. Sincopele lui Halep îi pun poziția de lider în pericol„, a scris Marca.

„Voi începe cu o glumă. În primul set, m-am simţit ca şi cum aş fi fost lovită de tren”, a spus Halep la conferința de presă, cu zâmbetul pe buze.