VIDEO | Halep a reușit lovitura zilei în Fed Cup! ‘Super Simo’ e favorită cu Pliskova

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 10 februarie 2019, ora 08:41,
Halep
Halep

Cehia și România sunt la egalitate, 1-1, după prima zi de concurs din Grupa Mondială a Fed Cup. Simona Halep a învins-o categoric pe Katerina Siniakova, reușind niște lovituri extraordinare.

6-4, 6-0 s-a încheiat meciul Halep – Siniakova. Al doilea punct din setul doi a fost desemnat cel mai frumos al zilei de sâmbătă în Fed Cup.

Duminică, Simona Halep (locul 3 WTA) va juca împotriva Karolinei Pliskova (locul 5 WTA), de la ora 14:00.

Constănțeanca a câștigat șase dintre cele opt confruntări directe. În 2018, Pliskova s-a impus surprinzător pe zgura de la Madrid, dar Halep a câștigat clar în sferturi la Openul Australiei.

Karolina Pliskova (26 de ani) are un început de sezon foarte bun, cu 10 victorii și o înfrângere. Cehoaica a câștigat turneul de la Brisbane și a fost eliminată în semifinale la Openul Australiei de către cea care a cucerit titlul, japoneza Naomi Osaka.

Pliskova este avantajată de suprafața de joc din sala de la Ostrava, una foarte rapidă. Karolina a câștigat mai multe turnee indoor de-a lungul carierei.

grupa mondialafed cupostravakarolina pliskovacehiasimona halepsiniakovapliskovaHalepromania